Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s’ten ABD’ye Kötü Haber: Kredi Notu Düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin kredi notu görünümünü aşağı yönlü riskleri gerekçe göstererek düşürdü.
Moody’s’ten ABD’ye Kötü Haber: Kredi Notu Düşürüldü
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD hükümetinin not görünümünü durağandan negatife indirerek ülkenin mali gücüne yönelik artan risklere işaret etti. Derecelendirme kuruluşu, ABD’nin uzun vadeli ihraççı ve kıdemli teminatsız notunu Aaa olarak doğruladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Moody’s, ABD’nin mali açıklarının çok yüksek kalmasını ve bu durumun borçların karşılanabilirliğini önemli ölçüde zayıflatmasını bekliyor.” ifadeleri kullanıldı. Moody’s, Washington’daki korkusuzluğun da katkıda bulunan bir faktör olduğunu söyledi.

Derecelendirme kuruluşu, ABD Kongresi içinde devam eden siyasi kutuplaşmanın, birbirini takip eden hükümetlerin borç karşılanabilirliğindeki düşüşü yavaşlatacak bir mali plan üzerinde fikir birliğine varamama riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Moody’s, ülkenin notunu Aaa’da tutma konusunda ABD’nin “olağanüstü ekonomik gücünü korumasını” beklediğini söyledi. Ajans, “Orta vadede daha fazla olumlu büyüme sürprizi, en azından borç satın alınabilirliğindeki bozulmayı yavaşlatabilir” açıklamasını yaptı.

Bu gelişme sonrası Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo yaptığı açıklamada, “Moody’s’in açıklaması ABD’nin Aaa notunu korurken, görünümün olumsuza doğru değişmesine katılmıyoruz. Amerikan ekonomisi gücünü koruyor ve Hazine tahvilleri dünyanın önde gelen güvenli ve likit varlığıdır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Moody’s’in görünümünü düşürme hamlesi, Kongre’nin bir kez daha hükümetin kapanması tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. Şimdilik hükümete 17 Kasım’a kadar fon sağlanıyor ancak Washington’daki milletvekilleri, son tarihin öncesinde bir yasa tasarısı konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

Bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Fitch, Ağustos ayında, ABD’nin uzun vadeli yabancı para ihraççısı temerrüt notunu gelecek üç yıl içinde beklenen mali bozulmanın yanı sıra yönetişimdeki aşınma ve artan borç yükünü gerekçe göstererek AAA’dan AA+’ya düşürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.