Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Çin’in Emlak Sektörü Görünümünü Negatife Düşürdü

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in zor durumda olan emlak sektörüne ilişkin görünümünü değiştirdi. Ayrıntılar geliyor…
Moody’s Çin’in Emlak Sektörü Görünümünü Negatife Düşürdü
HABER GİRİŞ

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Çin’in zor durumda olan emlak sektörüne ilişkin yeni bir revizeye gitti. Moody’s Çin’in krizden etkilenen emlak sektörünün görünümünü durağandan negatife indirdi ve derecelendirme kuruluşunun hükümet desteğine rağmen satışları azaltacağını söylediği ekonomik büyüme zorluklarına işaret etti.

Moody’s, Çin’de kontratlı satışların önümüzdeki altı ila 12 ay içinde yaklaşık yüzde 5 oranında düşmesini beklediğini ve hükümetin mülk alımlarını artırmaya yönelik önlemlerinin etkisinin muhtemelen kısa ömürlü ve düzensiz olacağını bildirdi.

Görünümdeki düşüş, nakit sıkıntısı çeken geliştiricilerin bir dizi borç temerrüdünün ortasında geldi. Dünyanın en borçlu emlak geliştiricisi Evergrande Group krizin merkezinde yer alıyor. Şirket geçen ay alacaklılardan korunma talep etti ve iflas başvurusunda bulundu.

Kriz aynı zamanda Çin’in en büyük özel mülkiyet geliştiricisi Country Garden’ı da sarstı. Şirket temerrüde düşmemek için mücadele ediyor ve bu hafta birçok kara tahvilinin vadesini uzatmak için alacaklılarından onay aldı.

Ajans analistlerinden Cedric Lai yaptığı açıklamada, Moody’s’in Ca olarak negatif görünüme sahip notlarını verdiği Country Garden’daki kredi stresinin yatırımcıların riskten kaçınmasını artırdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.