Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MOFA: ABD’nin Çin’e Uyguladığı Ek Tarifeler Kaldırılmalı

MOFA; ABD’nin Çin malları üzerindeki tarifeleri kaldırmasının Amerikalı tüketicilere fayda sağlayacağını açıkladı. İşte detaylar;
MOFA: ABD’nin Çin’e Uyguladığı Ek Tarifeler Kaldırılmalı
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanlığı (MOFA), Çin tüketim malları üzerindeki tarifelerin kaldırılmasının ABD’li tüketicilere ve işletmelere enflasyona karşı fayda sağlayacağını söyledi.

Açıklama, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Salı günü gerçekleştirilen görüşmeleri üzerine geldi. İki üst düzey yetkilinin, makroekonomik durum, küresel sanayi ve tedarik zincirleri gibi konularda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Liu He ile Yellen, dünya ekonomisinin ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu, bu nedenle Çin ve ABD arasındaki makro politikaların iletişimini ve koordinasyonunu güçlendirmenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını birlikte sürdürmenin, dünyanın yanı sıra Çin ve ABD için de faydalı olacağı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada; Çin tüketim malları üzerindeki bazı ek tarifelerin geri alınabileceğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Biden, bu konuda nihai bir karar verilmediğini ve sürecin zaman alabileceğini söylemişti. Geçen ay yaptığı bir konuşmada, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile konuşacağını ve tarifeleri kaldırıp kaldırmama konusunda kararın sürece göre şekilleneceğini ifade etmişti.

Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık bazı tarifelerde gevşeme düşünüldüğüne dair ipuçları verilmişti. Beyaz Saray’dan bir sözcü, tarifeler hakkında herhangi bir karar verilmediğini, bunların ekonomik ve stratejik önceliklerle uyumlu olması gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.