Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Enflasyonu Düşürmek için Çin Yaptırımlarını Geri Alabilir

ABD Başkanı Joe Biden'ın tarihi seviyelere çıkan enflasyonu dizginlemek için Çin yaptırımlarında geri adım atabileceği belirtildi.
Biden Enflasyonu Düşürmek için Çin Yaptırımlarını Geri Alabilir
HABER GİRİŞ

Enflasyon ABD’de ve dünyanın büyük bölümünde çeşitli faktörlerin etkisiyle tırmanmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, bu hafta içerisinde Çin tüketim malları üzerindeki bazı tarifelerin geri alınacağını ve teknoloji gibi stratejik alanlarda daha fazla vergiye yol açabilecek endüstriyel sübvansiyonlara yönelik yeni bir kararı açıklayabileceği iddia edildi.

Başkan Biden henüz nihai bir karar vermediği ve bu sürecin zaman alabileceği belirtildi. Biden yönetiminin Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık bazı tarifelerde gevşemeyi düşündüğüne dair ipuçları, enflasyonun hızlanmasının ardından geldi.

ABD Başkanı, geçen ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile konuşacağını söylemiş ve tarifeleri kaldırıp kaldırmama konusunda kararını vermenin sürece göre şekilleneceğini ifade etmişti.

Biden’ın kabinesinden bazı üyeler, ithalat vergileriyle karşı karşıya olan Amerikan mallarına yönelik karşılıklı tarife indirimlerini desteklemişti. Ancak bu öneri hızlıca reddedilmişti.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray’dan bir sözcü, tarifeler hakkında herhangi bir karar verilmediğini, tarifelerin ekonomik ve stratejik önceliklerle uyumlu olması gerektiğini söylemişti.

Enflasyon İki Ülkeyi de Etkiliyor

Hükümet Mayıs ayında, tarifelerin Temmuz’da sona ermesini önlemek için gerekli bir süreç olan gözden geçirmeye yönelik ilk adımı attığını söylemişti. Eski Başkan Donald Trump’ın getirdiği vergilerden yararlanan endüstrilerin, sürecin uzatılmasını talep etmek ve yorum yapmak için 6 Temmuz’a kadar süreleri bulunuyor.

Çin ekonomisi Covid kaynaklı kapanmalarla sarsılırken, resmi verilere göre 2022’nin ilk beş ayında ABD’ye ihracatı dolar bazında yıllık yüzde 15,1 artarken, ithalat yüzde 4 arttı. ABD’de ise enflasyon tarihi seviyelere ulaşmış durumda.

Ülkede enflasyon Haziran ayında yıllık bazda yüzde 8,6’ya çıkmış ve 1982’den bu yana en yüksek seviye yinelenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.