Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moderna, Covid Aşısı Talebinin Düşmesine Rağmen Yüksek Kar Açıkladı

ABD merkezli ilaç devi Moderna, pandemi aşısına olan talepteki azalmaya rağmen ilk çeyrekte gelir tahminlerini aştı. Detaylar şöyle...
Moderna, Covid Aşısı Talebinin Düşmesine Rağmen Yüksek Kar Açıkladı
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen ilaç firmalarından Moderna, yılın ilk çeyreğine dair mali sonuçlarını açıkladı. Firma pazarlanabilir tek ürünü olan Covid aşılarına yönelik düşük talebe rağmen, ilk çeyrek kazançları ve geliri için tahminleri aştı sürpriz bir kâr açıkladı.

Biyoteknoloji şirketi, 2022′den ertelenen Covid atış gelirinin etkisiyle 1,9 milyar dolarlık ilk çeyrek satışı gerçekleştirdi. Şirket bu çeyrekte 79 milyon dolar net gelir bildirdi. Bu geçen yılın ilk çeyreğindeki 3.66 milyar dolardan daha fazla bir rakamı temsil ediyor.

Massachusetts merkezli şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde düşüş yaşadı. Hisseler, Çarşamba günkü kapanışa kadar yıl için yüzde 27′den fazla düştü ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 50 milyar dolara geriledi.

Moderna, aşı için imzalanan hükümet sözleşmelerinden gelecek olan Covid aşısından elde edeceği yaklaşık 5 milyar dolarlık tam yıllık gelir rehberliğini sürdürdü. Şirket, Avrupa, Japonya ve ABD’deki müşterilerle yeni sözleşmeler hakkında görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Moderna CEO’su Stéphane Bancel, şirketin sonbahar için ABD’de yeni sözleşmelerdeki ilerlemeden cesaret aldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD’li şirket, Gıda ve İlaç İdaresi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin geçen ay yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için omicron varyantını hedef alan ek aşılara izin vermesinden sonra yeni bir güçlendirici setini piyasaya sürmeye hazırlanıyor .

Pandemideki yavaşlama ve ABD’nin tekrarlanan takviye dozlar yerine yıllık aşılama programına geçtiği için covid aşısına olan talep düşüyor. Moderna geçen ay, 2030 yılına kadar kanser, kalp hastalığı ve diğer durumları hedef alan yeni bir hayat kurtarıcı aşı seti sunmayı umduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.