Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mısır, BRICS’in Ekonomiye Faydası Konusunda Çok Umutlu

Geçen yıl ekonomide durgunluk yaşayan ve para birimi değer kaybeden Mısır’ın BRICS’e katılmasının dolar likidite sıkıntısına çözüm olması bekleniyor.
Mısır, BRICS’in Ekonomiye Faydası Konusunda Çok Umutlu
Yorum

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde 15. Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi. 24 Ağustos’ta sona eren zirvede, ana gündem dolar hegemonyasından kurtulmak oldu.

BRICS Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Güney Afrika lideri Cyril Ramaphosa, yeni ülkelerin 1 Ocak 2024 itibarıyla bloka üye olacaklarını söyledi.

BRICS grubu, Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın da bulunduğu 6 ülkeyi gruba almayı planlıyor. Bu sayede 2010’dan bu yana ilk kez genişleme sürecine girmiş olacak.

Mısır’daki siyasi ve ekonomi yetkilileri ise BRICS grubu üyelerinin işlemlerinde doların hakimiyetinden kurtulmayı ve yeni çok kutuplu bir ekonomik düzen kurmayı istemesi nedeniyle bu adımın ekonomilerine büyük fayda sağlayacağını düşünüyor.

Mısır’ın dolar likidite sıkıntısını çözebilmek için çıkış yolu aradığı bir dönemde BRICS blokuna katılmasının ülke ekonomisine rahat bir nefes aldıracağı düşünülüyor.

Dolar likidite zayıflığının devam etmesi ve ülkede iki farklı döviz kurunun olması, Mısır’ın ekonomik koşulları üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Mısır’ın geçen yıl yaşadığı ekonomik durgunluk finansman ve borçlanma kaynaklarında çeşitlilik istiyor. Böyle bir zamanda gelen BRICS üyeliğinin, ekonomiye büyük fayda sağlaması ve nefes aldırması bekleniyor.
(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu