Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doların Küresel Hakimiyetini BRICS Genişlese de Koruması Bekleniyor

Yatırım bankası BNY Mellon tarafından paylaşılan not, BRICS’teki genişlemeye atıfta bulunuyor ve buna rağmen doların pazar payını kaybetmeyeceğini savunuyor.
Doların Küresel Hakimiyetini BRICS Genişlese de Koruması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası BNY Mellon, bir notunda, gelişmekte olan ülkelerden oluşan BRICS grubunun genişlemesinin doların dünya ekonomisindeki hakimiyetine karşı yeni bir meydan okumaya işaret etmesini değerlendirdi.

Banka bu gelişmelere rağmen doların küresel rezerv para birimi statüsünü yakın zamanda kaybetmesinin muhtemel olmadığını belirtti.

BNY raporunda, BRICS’in hedeflerinden birinin dolara alternatif bulmak olduğunu belirtti. Banka, İran, BAE, Mısır ve Suudi Arabistan’ın eklenmesinin yeni grubu enerji ihracatında, özellikle de petrolde ağır sıklet haline getireceğini, yeni gruptan altın ve petrolle desteklenen bir emtia sepetinin ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Suudi Arabistan, BAE ve İran’ın da BRICS’e eklenmesi dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından üçünü içerecek ve küresel petrol arzının yüzde 42’sini oluşturacak. BNY Mellon bu gelişmelerin dahi doların hakimiyetine meydan okumak için yeterli olmayacağını kaydetti.

BNY Mellon piyasalar, strateji ve içgörüler başkanı Bob Savage, “USD’nin küresel rezerv statüsünü yakın zamanda kaybetmesi pek olası değil. Yeni para birimi birlikleri altın veya karbon bazlı sepetler yerine teknolojiye veya yeşil sepetlere bakmalı” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Savage, BAE ve Suudi Arabistan’ın dahil edilmesinin, kişi başına düşen GSYİH’yi ve ekonomik gücü artırdığını, ancak karbondan sürdürülebilir kaynaklara enerji geçişiyle ilgili uzun vadeli sorunların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Gelecek on yılda dolar kullanımında en önemli faktörün teknoloji, özellikle de ileri teknoloji bilgisayar çipleri etrafında döneceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın