Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Gözü Burada: Maaşlar Ocak’ta Ne Olacak?

Yeni yıla doğru adım adım ilerlerken milyonlarca memur, emekli ve asgari ücretle çalışan maaşlarına yapılacak zam oranını merak ediyor.
Milyonların Gözü Burada: Maaşlar Ocak’ta Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Enflasyon her geçen gün daha da yükselip, hayat pahalılığı artarken insanlar gelirlerini yetiştirme konusunda üstün bir çaba göstermeye çalışıyor. Hükümet asgari ücret konusunda ciddi artışlar yapsa da tüketici fiyatlarının bunun üzerinde artış göstermesi nedeniyle bir işe yaramıyor.

2023 yılının son iki ayına giriyoruz. Ocak ayında yeni asgari ücret belli olacak. Milyonlarca memur, emekli, kamu işçisi maaşlarının ne kadar artacağını merak ediyor.

Asgari ücretin 17 bin liranın üzerine çıkabileceği konuşulurken, Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş maaşlarda yapılacak zam oranlarına dair bir yazı yayımladı.

Maaş Zam Oranları Değişti

Türkiye’de yıllık enflasyon şu an yüzde 61’in üzerinde. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonunda yüzde 68’in üzerine çıkmasını bekliyor. Ücretli ve kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları, gelecek yılın ilk yarısında 6 aylık enflasyona göre artacak.

Memur emekli aylıkları ise Ocak ayında yüzde 15, Temmuz’da yüzde 10 oranında artırıldıktan sonra buna enflasyon farkı da eklenecek. Bu oranlar Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında alınmıştı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emekli aylığına yapılacak 6 aylık enflasyon farkının yüzde 40,28, memur ve emeklisine yüzde 49,27 olması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranı, refah payı da eklenince yüzde 50’nin üzerine çıkacak.

Emekli ve memur maaşına yapılacak zam oranları, rutinde Ocak-Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon farkı oranına göre belirleniyor. Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra Haziran ayına göre 6 ayda yaşanan enflasyon artışına göre Ocak ayında yapılacak artış oranı hesaplanıyor.

Memur ve memur emeklileri için 3 aylık enflasyon farkı yüzde 31,33 seviyesinde. Buna yüzde 15 sözleşme zammı da eklenince maaşlara yapılacak zam oranının yüzde 52’yi geçeceği hesaplandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.