Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Beklediği TOGG ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Seri üretimi başlanan yerli otomobil vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. TOGG ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. İşte detaylar;
Milyonların Beklediği TOGG ile İlgili Tüm Merak Edilenler
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın beklediği TOGG ile ilgili son dönemde büyük bir gelişme kaydedildi. Yerli otomobil hem Türkiye’de hem dünyada büyük bir ilgi odağı haline geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Saha Expo’da hedeflerinin 2023 olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde seri üretim için ilk aracı banttan indirmişti.

Erdoğan, 60 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik edildiğini vurgulamıştı. Fabrikada ilk etapta C segment SUV olan TOGG SUV’un üretilmesi planlanıyor. Açıklamalar, gelecek yılın ilk çeyreğinde TOGG’u yollarda göreceğimizi gösteriyor.

TOGG’un ilk fabrikası 18 Temmuz 2020’de açılmıştı.

TOGG’un Fiyatı Belli mi?

ÖTV’de yapılan değişikliklerin ardından yerli otomobilin fiyatının ne kadar olacağı büyük bir merak konusu olmuştu. ÖTV oranları doğrultusunda değişiklik ile motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yüzde 10, diğer otomobiller için yüzde 40 olarak belirlenmişti.

TOGG’un C Segment SUV modelinin arkadan itişli versiyonları yüzde 10, dört çeker olan versiyonları ise yüzde 50 ÖTV üzerinden fiyatlandırılacak.

GCM Yatırım Banner

Bu bilgiler ışığında uzmanlar tarafından yapılan tahminler, perakende satış fiyatının ortalama 910 bin TL olacağı yönündeydi.

Milyonların Beklediği TOGG ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Ancak fiyatlarla ilgili net bir açıklama yapmak mümkün değil. Seri üretim töreni öncesi TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve “Günümüz dünyasında hiçbir şirket 5 ay sonrası için fiyat açıklamaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Ne Zaman Satışa Çıkacak?

C Segment Suv otomobillerin ön siparişleri Şubat ayında alınmaya başlanacak.

2025’in ilk yarısında C-Sedan modeli satışa sunulacak. 2026 yılında ise dört kapılı C-XCoupe için start verilecek.

Üretim kademeli olarak artırılacak ve 2023 yılında 20 bin adet civarında C-SUV üretilecek.

Yerli Otomobilin Satışı Nasıl Gerçekleşecek?

TOGG’un satışı herhangi bir bayi üzerinden yapılmayacak. Satışlar, doğrudan internet üzerinden gerçekleşecek. Araçları deneyimlemek isteyenler için Türkiye’de 19 merkez açılacak.

Şirket, servis hizmetlerini doğrudan kendisi verecek. 7 bölgede toplam 20 servis noktası kurulacak ve mobil servis araçları da hizmet verecek.

TOGG Ne Kadar Yerli?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri de TOGG’un yerlilik oranı. TOGG’un yerlilik oranı ilk yıl yüzde 51 olurken, 2025’te bu oran yüzde 65’e kadar çıkacak.

Şarj Sıkıntısı Yaşanacak mı?

Batarya ile ilgili detayların henüz netleşmemesine rağmen C-SUV’un +300 ve +500 kilometre olmak üzere iki farklı seçenekle satışa çıkması bekleniyor. Aracın bataryalarının 30 dakikadan kısa sürede yüzde 80 şarj edilmesi hedefleniyor.

Yerli otomobil, Türkiye genelinde 1000 adet yüksek hızlı şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirecek.

TOGG’un ihracatı ise Türkiye’de satışa çıktıktan sonra 15-18 ay sonra başlayacak.

Hangi Renkler Kullanılacak?

Türkiye’nin renkleri serisindeki renkler; Gemlik mavisi, Anadolu kırmızısı, Oltu siyahı, Kula grisi, Kapadokya kum beji ve Pamukkale beyazı olarak belirlendi.Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

TOGG tarafından yapılan paylaşımda “2023 yılının ilk çeyreğinde pazara sunacağımız doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazımız C SUV’da “Türkiye’nin Renkleri”ni sizlerle buluşturacağız. Kampüsümüzün de yer aldığı Gemlik’in zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi suları.” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın