Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milli Savunma Bakanlığından Tahıl Koridoru Mesajı

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya-Ukrayna arasında yaşananların yakından takip edildiğini ve tahıl girişiminin devamının temenni edildiğini belirtti. Detaylar...
Milli Savunma Bakanlığından Tahıl Koridoru Mesajı
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından gerçekleştirilen haftalık bilgilendirme toplantısında Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlar, tahıl girişimi, Yunanistan ile ilişkiler ve terörle mücadele gibi konular ön plandaydı.

Toplantıda, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan ve bölgenin güvenliği için ciddi boyutta tehdit oluşturan gelişmelerin yakından takip edildiğinin altı çizildi.

Tahıl Girişimi’nin Devamına Yönelik Temaslar Sürüyor

Kalıcı barışın sağlanması için her türlü desteği vermeye hazır olunduğuna dikkat çekilirken Rusya tarafından durdurulan Tahıl Girişimi’nin devamına yönelik Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna yetkilileri ile temasların Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürüldüğü bilgisi verildi.

Açıklamanın devamında, “Temennimiz bu görüşmenin ardından, küresel gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlamakla birlikte tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesi yönünde olumlu adımlar atılmasıdır.” ifadesi kullanıldı.

Karadeniz’de mevcut hassas güvenlik dengesinin Montrö ilkeleri ve bölgesel sahiplik çerçevesinde sürdürülmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan ile İlişkiler Pozitif Seyrediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ege ve Akdeniz’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini tavizsiz bir şekilde korumaya devam ettiği belirtilirken Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Ege Denizi’nin artık bir dostluk denizi haline gelmesinin hedeflendiğine vurgu yapıldı.

Terörle Mücadele Etkin Bir Şekilde Sürüyor

24 Temmuz 2015 tarihinden bugüne kadar 38.528 teröristin etkisiz hale getirildiğinin belirtildiği açıklamada, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile kararlı mücadelenin sürdüğüne değinildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MSB

Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 39 terörist etkisiz hale getirildiği, 1 Ocak’tan itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1.185’e ulaştığı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın