Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milletvekili Yıldız’ın NASA Örneği Gündeme Oturdu

Bartın'da yaşanan maden kazası Türkiye'yi derinden etkilerken AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ın kazanın anlaşılmasına yönelik NASA örneğini vermesi gündeme oturdu.
Milletvekili Yıldız’ın NASA Örneği Gündeme Oturdu
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen kazanın hala acısı tazeyken, olayın sorumlularının kim olduğu ve kazanın neden gerçekleştiğine dair açıklamalar dört gözle bekleniyor. Yetkililer olayın araştırıldığı ifade ediyor.

Birkaç gün önce maden kazası ile ilgili açıklamada bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sorumluların ortaya çıkarılacağını ve düzenlemede bir aykırılık olmadığını söyledi. Kazaya yönelik dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını belirterek söylenen her şeyin spekülasyondan ibaret kalacağını aktardı.

Maden kazası ile ilgili bir açıklamada eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi. TBMM Genel Kurulu’nda dün gerçekleştirilen araştırma önergeleri görüşmesinde konuşan AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ın NASA örneğini vermesi gündeme oturdu.

“NASA’nın İki Tane Ölümlü Kazası Var”

Herhangi bir gerçeğin üstünün örtülmesi mümkün olmadığını belirten Yıldız, “Amasra maden ocağı teknolojik olarak en kapsamlı madenlerden biri. Burada herhangi bir suçun savunması tabii ki söz konusu olmaz. 41 canımızı yitirmişken bir gerçeği değiştirmeye hangi vicdan cesaret edebilir. Komisyona girecek bütün arkadaşlarımızla şeffaflıktan ödün vermeden gerçekleri ortaya çıkaracağız.” Açıklamasında bulundu.

Maden kazasını NASA örneği ile açılayan Milletvekili Yılmaz, “NASA bugüne kadar 135 tane uzay mekiğini fırlattı. NASA’nın iki tane ölümlü kazası var. Columbia ve Challenger ile beraber bunun üzerinde araştırma grupları kuruldu. Bunu şunu için söylüyorum bir mühendis olarak, yalnızca 180 bin metreküp gazın deşarj olup da patlamanın olmadığı zaman var, bunun onda biri gazın deşarj olup da patlamanın olduğu zaman var. Tabii ki bunun teknik bir sebebi var. Sebepsiz olmuyor bu.” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Konunun Anlaşılması İçin Bu Örneği Verdim”

Yılmaz, Amasra’da gerçekleşen maden kazasına bir ateşin mi vesile olduğunu yoksa kıvılcım oluşturacak bir zemin mi olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtti. NASA üzerinden verşilen örneğinde konunun anlaşılması için olduğunu bildirdi.

“Herhangi bir alınganlık gösterilmesine gerek yok. Şeffaflığın gücünü kullanacağımızı söylüyorum. Kimse bu vebali alamaz.” söylemlerinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın