Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mike Pence: ABD’nin Çin’e Ekonomik Açıdan Boyun Eğme Devri Bitti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ekonomik teslim olma döneminin sona erdiğini söyleyerek ABD-Çin ticaret savaşı konusunda açıklamalarda bulundu.
Mike Pence: ABD’nin Çin’e Ekonomik Açıdan Boyun Eğme Devri Bitti
HABER GİRİŞ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Perşembe günü yaptığı açıklamalarda Çin’le ticaret savaşında Amerika’nın konumu konusunda boyun eğmez bir duruş sergiledi.

CNBC’ye konuşan Mike Pence, ABD’nin Çin’le ticaret açığının 500 milyar dolara ulaşmakla kalmadığını, aynı zamanda ülkesinin fikri mülkiyet hırsızlığı hususunda da her yıl kaybettiğini aktardı.

ABD Nüfus Sayımı Bürosu verilerine göre dünyanın en büyük ekonomisinin Çin’le olan ticaret açığı 2018 yılında 419.2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Mike Pence: Ticaret Açığı Fikri Mülkiyet Hırsızlığı Söz konusu rakam, 2017’deki ticaret açığına göre yüzde 11.7’lik bir artışı temsil etmişti. İşte bu duruma atıfta bulunan ABD Başkan Yardımcısı, şöyle konuştu: “Birbiri ardına çok uzun bir süre boyunca, Cumhuriyetçi ve Demokrat yönetimler Çin ile ticaret adına Amerikan işçileri ve Amerikan işleri için olağanüstü dezavantajları kabul etmeye istekliydiler. O günler sona erdi, güçlü durmaya devam edeceğiz.”

Ayrıca Mike Pence, Amerikan halkının Başkan Donald Trump’ın güçlü durmaya devam edeceğinden emin olabileceğini dile getirdi.

Mike Pence: Amerikan Halkı Trump Güçlü Duracağından Emin Olabilir Mike Pence’in yorumları, ABD ve Çin ticari ticaret müzakerecilerinin yaklaşık iki aydır ilk defa Perşembe günü yüz yüze görüşmelere devam etmeleri üzerine geldi. Pence, bu noktada Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer‘in gelecek ay Çinli yetkililerle görüşeceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Demek istiyorum ki Başkan Trump’ın Çin’le yaptığı şey; Amerikan ekonomisini ve Amerikan çıkarlarını savunmak. Ve biz onun aldığı güçlü duruşun, Çin ekonomisi üzerinde bir etki yarattığına inanıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Mike Pence’nin yorumları akıllara Trump’ın Çin’le anlaşma yapmaması kendisi için daha iyi olur şeklindeki tahmini getirdi. Buna göre CME Group Baş Ekonomisti Bluford Putnam, Trump’ın Çin’le anlaşma yapmamasının daha iyi olacağını çünkü bir anlaşmanın 2020 seçimlerinden önce kendisine doğru geri tepebileceğini savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın