Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MicroStrategy Bitcoin İlgisi ile Geleneksel Varlıkları Geride Bıraktı

MicroStrategy, 2020 yılından bu yana Bitcoin alıyor. Bu durum uzun vadede şirketin hisselerine olumlu yansıdı. Ayrıntılar haberde...
MicroStrategy Bitcoin İlgisi ile Geleneksel Varlıkları Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Michael Saylor’un kurucusu olduğu iş zekası şirketi MicroStrategy, son yıllarda Bitcoin’e yakın ilgisi ile biliniyor. Şirket belirli zaman aralıkları ile rezervlerine BTC eklemeye devam ediyor. MicroStrategy, 2020 yılından bu yana Bitcoin alıyor ve bu durum şirketin hisselerinin geleneksel varlıklardan daha iyi performans göstermesini sağladı.

MSTR’nin 10 Ağustos 2020’de Bitcoin standardını benimsemesinden bu yana, hisse sene yüzde 70 artış gösterdi. Dönem içinde ABD doları yüzde 20,70 ile ikinci en yüksek performansa sahip olurken, onu yüzde 6,60 ile S&P 500 endeksi izledi.

MicroStrategy’yi takip eden diğer varlıklar arasında NASDAQ endeksi yüzde -5,89, altın yüzde -18,05 ve gümüş yüzde -36,95 yer alıyor.

Bitcoin Düşüşü Pahalıya Patladı

Son iki yıl içerisinde hisse senetlerindeki kazanca rağmen, şirket Bitcoin düşüşünden en çok zarar görenler arasında yer aldı. Şirket yılın ikinci çeyreğinde 918.1 milyon dolar zarar ve 122.1 milyon dolarlık üç aylık gelir bildirdi. Kayıpların 917,8 milyon doları Bitcoin varlıklarına atfedildi.

Kayıpların ardından Michael Saylor, şirketin Bitcoin biriktirmesine yardımcı olmada aracı olduktan sonra CEO’luk görevinden ayrıldı. Zarara rağmen MicroStrategy, Bitcoin almaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in hisse senetleri ile yüksek korelasyona sahip ve düşüşler her iki varlık sınıfını olumsuz etkiliyor. Dolar dünya genelinde değer kazanırken, hisse senetleri ve kripto paralarda düşüşler derinleşiyor.

Bitcoin Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. BTC geçen zaman içerisinde yüzde 70’e yakın düştü ve an itibarıyla 19.600 dolar seviyesinden işlem görüyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.