Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft’un Dev Anlaşması ABD Engeline Takıldı!

Microsoft’un Activision’u satın alma hamlesi teknoloji sektöründeki en çok konuşulan adımlardan biri olmuştu. Süreç ABD engeline takıldı. İşte detaylar;
Microsoft’un Dev Anlaşması ABD Engeline Takıldı!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Microsoft, Diablo ve Call of Duty gibi popüler oyunların yapımcısı olan Activision Blizzard’ı satın almak için 69 milyar dolarlık teklif sunmuştu. Anlaşma sağlanırsa teknoloji devinin bu adımı tarihin en büyük oyun endüstrisi anlaşması olarak kayıtlara geçecek.

Microsoft, konsol ve bilgisayar oyunları yapan Activision’ı satın almadığı takdirde kullanıcıları kendi bünyesine çekmekte zorlanabilir. Sektörde reklam satışları gibi gelir kaynaklarına olan güvenin azalmasıyla önde gelen teknoloji şirketleri üyelik hizmetlerine ağırlık vermeye başladı.

Çok uluslu bir şirket olan Microsoft, satın alma işleminin gerçekleşmesi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (ABD) onayını bekliyor. Söz konusu süreç için nefesler tutulmuşken ABD Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Kurum, Microsoft’un Activision’u satın alma hamlesini engelleyeceğini duyurdu.

Bakanlık, konuyla ilgili yetkili mercilere şikayetin sunulduğunu açıkladı. Gerekçe olarak ise satın alımın gerçekleşmesi durumunda sektörde büyük bir rekabet dengesizliğinin ortaya çıkma ihtimali gösterildi.

Ayrıca Microsoft’un AB’ye verdiği taahhütleri yerine getirmediği de ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda Microsoft’un Activision’un fiyatlandırmasını manipüle edeceğini, rakip konsollarda ve oyun hizmetlerinde oyun kalitesini veya oyuncu deneyimini düşüreceğini vurguladı. Ayrıca Activision üzerindeki erişimlerin ve şartların değiştirileceği, bunun rekabete zarar vereceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın