Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis: Türkiye NATO Üyelerini Hüsrana Uğrattı

Yunanistan Başbakanı, Ukrayna ihtilafında Türkiye'nin taraf olmadığını ve Rusya ile iktisadi ilişkilerden büyük fayda sağladığını öne sürdü. İşte detaylar;
Miçotakis: Türkiye NATO Üyelerini Hüsrana Uğrattı
HABER GİRİŞ

Karşı ithamlarla sürekli gündem olan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in hedefi yine Türkiye oldu. Miçotakis, Ukrayna savaşında Türkiye’yi taraf olmamakla suçladı. Türkiye’nin NATO’daki konumunun birçok üyeyi hüsrana uğrattığını iddia etti.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinin devam ettiğine işaret eden Miçotakis, Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulamadığını anımsattı.

Türkiye NATO’ya Zarar Veriyor

İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması, Türkiye ile İsveç arasındaki gerilimi artırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise söz konusu eylemleri kınayarak, eylemlerin başta Müslümanlar olmak üzere tüm insanların hak ve özgürlüğüne hakaret olduğunu ileri sürmüştü.

Erdoğan, bu duruma saygı gösterilmezse ülkenin NATO üyeliği sürecinde Türkiye’den destek alamayacağına dikkat çekmişti.

Miçotakis ise İsveç ve Finlandiya’nın askeri ittifaka katılımını Türkiye’nin onaylamayı reddetmesi ile NATO’ya zarar verdiğini savundu.

Şimdi Kayıt Olun

“İttifaka aitseniz, tarafsız kalamazsınız.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de konuya ilişkin olarak Miçotakis’in iddiasını destekler nitelikte Erdoğan’ın görüşüne katılmadığını vurgulamıştı.

Stoltenberg, ifade özgürlüğünün İsveç’te ve diğer NATO üyesi ülkelerde önemli bir değer olduğunu belirtmişti. Bu sebepten gerçekleştirilen uygunsuz eylemlerin yasa dışı olmadığını kaydetmişti.

Miçotakis’in diğer bir gündem konusu ise Ukrayna ihtilafında Türkiye’nin tarafsız duruşu oldu. Türkiye’nin Rusya ile iktisadi ilişkilerden büyük fayda sağladığını ileri sürdü.

NATO üyesi olarak Türkiye’nin adım atması gerektiğine dikkat çekerek, NATO üyesi bir ülkenin tarafsız bir politika izleyemeyeceğini savunarak, “Aynı zamanda bir değerler ittifakı olan bir ittifaka aitseniz, tarafsız kalamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Türk Dış Politikalarından Endişe Duyuyorum

Türkiye ile olası bir çatışmadan endişe duymadığını belirten Yunanistan başbakanı, ancak Türk dış politikasının daha revizyonist ve daha agresif hale gelmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Miçotakis, “Şahit olduklarımızın çoğu Türkiye’nin seçim öncesi gündemiyle ilgili ancak tüm bu daimi savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe duyuyorum.” diyerek görüşünü aktardı.

NATO ülkelerinin Ukrayna’ya Abrams ve Leopard 2 ana muharebe tankları tedarik etmesine ilişkim yorumda bulunan Miçotakis, tankların Yunanistan savunması için gerekli olduğundan göndermeyeceklerini vurguladı.

Yunanistan’ın Ukrayna’yı desteklemeye istekli olduğunu yineleyerek, Leopard 2 tanklarının ülkedeki savunma kabiliyetini koruduğunu için göndermeyeceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın