Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Michael Burry’den FED Toplantısı Öncesinde Önemli Uyarı Geldi

The Big Short olarak nam salan yatırımcı Michael Burry, bu akşamki Federal Rezerv toplantısı öncesinde dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.
Michael Burry’den FED Toplantısı Öncesinde Önemli Uyarı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

2008’deki global krizi önceden bilen ve The Big Short olarak tanınan hedge fon yöneticisi Michael Burry, belirli zaman aralıklarıyla yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Son paylaşımı ise tek kelimelik çarpıcı bir ifade oldu.

Michael Burry, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘Sell’ ifadesini kullandı. Satış anlamına gelen bu paylaşım, akşam Federal Rezerv’in gerçekleştireceği yılın ilk toplantısı öncesinde geldi. Bugün FED tarafından yılın ilk faiz kararı açıklanacak.

Michael Burry 'Sell' paylaşımı
Kaynak: Twitter

Beklenti 25 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde. Yatırımcıları daha fazla ayrıntıya girmeden varlıklarını satmaya çağıran Burry’den gelen bu sert uyarı, şimdiden hisse senedi ve kripto alanındaki yatırımcılar ve tüccarlar arasında hararetli bir tartışmayı alevlendirdi.

Bu yılın başından itibaren hem hisse senetlerinde hem de kripto paralarda güçlü bir yükseliş görüldü. Bazı yatırımcılar rahatlama rallisinin sona ermek üzere olup olmadığına dair merak içerisinde.

Burry, çöküşten yıllar önce ABD konut piyasası üzerine short işlem açarak tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. Adam McKay’in 2015 yapımı “The Big Short” filminde popülerleşen hikayesi, onun benzersiz yatırım tarzını ve muhalefet karşısında sarsılmaz inancını gözler önüne seriyor.

2000 yılında serbest yatırım fonu Scion Capital’i kuran Burry, sıra dışı yatırım stratejileri ile biliniyor. Yatırımcı o dönem piyasadaki yanlış fiyatlandırmayı tespit etti ve fikir birliğine karşı büyük bahis oynamıştı. ABD’de konut balonunun patlaması ve sonrasında bunun global bir kriz haline gelmesi, Burry’e milyon dolarlar kazandırmıştı.

Burry geçtiğimiz günlerde de yatırımcıları uyarmış ve piyasalarda yeni bir düşüş görülebileceğini söylemişti. S&P 500 endeksinin tarihsel grafiğine atıfta bulunan Burry, önceki patlama girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatarak, yeni düşüşler görülebileceğini öne sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu