Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Michael Burry Yatırımcıları Uyardı: Piyasalarda Yeni Düşüş Görülebilir

Tanınmış yatırımcı Michael Burry, S&P 500’ün eski tarihli grafiği ile bugünü benzeştirdi. Yeni düşüş olabileceği uyarısında bulundu.
Michael Burry Yatırımcıları Uyardı: Piyasalarda Yeni Düşüş Görülebilir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar geçen yıl boyunca yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının etkisiyle tarihi düşüşlerinden birisine tanık oldu. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri halihazırda tarihi zirvelerinden yüzde 15 ve yüzde 30’a yakın aşağıda işlem görüyor.

Daha önce 2008’deki global krizi önceden gören ve Big Short olarak tanınan yatırımcı Michael Burry, piyasalardaki son toparlanmaya dai görüşlerini paylaştı. Analist ve ekonomist, yatırımcıların yüksek kaldıraçlı piyasaya girmeden ve tam toparlanma için bahse girmeden önce göz atmaları gereken önemli bir tabloya dikkat çekti.

Burry, Dot-com krizi olduğu döneme ait S&P 500 tablosunu paylaştı. Tabloda en az iki kez patlama girişimi olduğu ve bunların başarısızlıkla sonuçlandığı görülüyor.

Michael Burry 2001 S&P 500 paylaşımı
Kaynak: Michael Burry/Twitter

Geleneksel ve dijital varlık pazarları arasındaki yüksek bağımlılık göz önüne alındığında, hem kripto hem de geleneksel varlıklar yavaş yavaş yerel direnç seviyelerine ulaştığından, öngörülebilir gelecekte kesin senaryonun gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Bu da Burry’nin teorisini doğrulayabilir. Big Short’a göre piyasalarda aylarca durmayan aşağı yönlü bir hareket görülebilir.

GCM Yatırım Banner

Temel olarak, hem kripto hem de geleneksel pazarlar için şartlar değişmedi. Mali düzenleyiciler hala katı para politikası anlatısını vurguluyor ve enflasyon hedeflerine ulaşılana sıkılaşmanın süreceği sinyalini veriyor.

Geçen yıl boyunca merkez bankaları yüksek faiz artırımları gerçekleştirdi. Yüksek faiz oranları nedeniyle yatırımcılar, kripto para birimleri , hisse senetleri ibi riskli varlıklara daha az talep gösteriyor.

Son günlerde ise hem hisse senedi hem de kripto para piyasalarında iyileşme dikkat çekiyor. Burry’nin paylaşımı da bu iyileşmenin aldatıcı olabileceğine işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.