Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Michael Burry Elon Musk’ı Kendi Kurallarını Koymak ile Suçluyor

The Big Short olarak tanınan yatırımcı Michael Burry, Elon Musk’ın SEC ile ilgili açıklamalarına karşı çıktı. Açıklamaların devamı haberde...
Michael Burry Elon Musk’ı Kendi Kurallarını Koymak ile Suçluyor
HABER GİRİŞ

2008 yılında ABD merkezli küresel krizi önceden tahmin eden ve “The Big Short” unvanını alan yatırımcı Michael Burry, Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar sonrası Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) savundu.

Burry açıklamasında Tesla CEO’su Elon Musk’ı ajansın kurallarını çiğnediği için eleştirdi. Burry, SEC ile geçmişte kurduğu ilişkilerde, kurumun profesyonel şekilde çalıştığına atıfta bulundu ve Elon Musk’ı işaret ederek “Ama benim milyarlarım yok, kendi kurallarımı koyamam ve asla da olmaz.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’ın yüzde 9.5 hissesini satın aldığını duyurmuştu. Ancak yapılan hisse alımı SEC’e geç bildirildiği gerekçesiyle, Elon Musk aleyhine dava açılmıştı.

Burry ayrıca Musk’a, açıklama yapması istendikten 4 – 10 gün sonra Twitter’ın tedavüldeki hisselerinin yüzde 5’inden fazlasını biriktirmiş olabileceğini belirtti. Ünlü yatırımcıya göre geç dosyalama, Twitter’ın hisse senedi fiyatı, hissesine ilişkin haberler çıktıktan sonra yükselirken, yöneticiyi potansiyel olarak yaklaşık 150 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.

Burry 2000’lerin ortalarındaki konut balonuna karşı yaptığı kazançlı bahsi ve küresel boyuttaki piyasa çöküşlerine ilişkin tekrarlanan tahminleri ile tanınıyor.

GCM Yatırım Banner

Michael Burry, Tesla’nın borsadaki agresif yükselişiyle de alay etmiş ve hisselerin düşeceğine dair pozisyon açmıştı.

Burry ayrıca Musk’ı geçen yıl Tesla hisselerini daha fazla vergi ödemek için değil, şirketin hisse senedi fiyatlarındaki artışı nakde çevirmek ve kişisel borçlarını ödemek için satmakla suçlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın