Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MGK Toplantısında Kızıldeniz’de Artan Gerilime Dikkat Çekildi

Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen MGK toplantısında Kızıldeniz’de yaşanan gelişmeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Gazze arasındaki çatışmalar masaya yatırıldı.
MGK Toplantısında Kızıldeniz’de Artan Gerilime Dikkat Çekildi
HABER GİRİŞ

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda Türkiye açısından milli güvenlik bakımından önem arz eden siyasi, askeri, iktisadi gelişmeler değerlendirildi.

Terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi verildi.

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamları sürdürmesinin bölgedeki barış ve güvenlik ortamıyla hassas dengelerin telafisi mümkün olmayacak şekilde bozulmasına ve yayılmasına sebep olacağı vurgulandı. Türkiye’nin Gazze’de akan kanın durdurulması, insani yardımların kesintisiz ve engelsiz ulaştırılması çerçevesinde kararlı tutumunu sürdüreceği aktarıldı.

Kızıldeniz’de Yüksek Tansiyon

Kızıldeniz’de son gelişmelerin değerlendirildiği, Filistin meselesinin yansımalarını ihtiva eden ve küresel istikrara yönelik menfi tesirleri bulunan mevcut durumun bir an önce çözüme kavuşturulmasının önemine dikkat çekildi.

Libya, Somali ve Sudan’daki durum ile muhtemel gelişmeler ele alındı. Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerinin toprak bütünlüğünü destekleyerek mevcut meselelerin çözümüne yönelik çabalarını ilgili taraflarla temas halinde sürdüreceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna Savaşı

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Rusya-Ukrayna savaşının acil bir ateşkes ve kalıcı barışın tesisiyle sona ermesinin önemine işaret edildi. Türkiye’nin mevcut riskleri bertaraf etmeyi amaçlayan yaklaşımı ve uygulamalarını Montrö rejimi çerçevesinde titizlikle sürdürerek Karadeniz’de barış ve istikrarın hakim olmasına yönelik girişimlerin devam edeceği vurgulandı.

Savunma sanayiindeki başarıların yanı sıra uzayda atılan adımlarla taçlandırılan atılımların, Türkiye’nin yüksek potansiyelinden istifade edilerek kararlılıkla devam edeceği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.