Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizlerindeki Gerileme Hız Kesti

Geçtiğimiz haftalarda yüzde 53’leri geçen mevduat faizleri yüzde 50’nin altına kadar inmişti. Son verilere göre düşüş hızında yavaşlama olduğu görüldü.
Mevduat Faizlerindeki Gerileme Hız Kesti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 45’e kadar yükseltmesinin ardından, bankaların mevduat faizlerinde de artış oldu. 1-3 ay vadeli mevduatlar için uygulanan faiz oranı yüzde 53’ü geçmişti. Ancak son haftalarda bu oran düşüşe geçmeye başlamıştı.

Elde edilen son verilere göre mevduat faizlerinde gerileme durdu. 1 aya kadar vadeli TL mevduat faizleri yüzde 44,91’e çıkarken, ortalama TL mevduat faizleri yüzde 46,36 civarında seyrediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre geçen hafta toplam mevduatlarda 230 milyar 262 milyon lira azalma kaydedildi.

TCMB’nin dün açıkladığı verilere göre kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında da düşüş sürüyor. KKM hesapları geçen hafta 76,1 milyar TL azalarak 2,38 trilyon TL’ye geriledi. Böylece tarihindeki en büyük haftalık düşüşü gerçekleştirdi.

Kredi faizlerinde yaşanan yükseliş ivmesi de hız kesti. Ocak ayının başında yüzde 63,4 olan ihtiyaç kredisi faizleri 26 Ocak ile biten haftada yüzde 60,73’e geriledi. Taşıt kredisi faizleri de yüzde 44,08’e kadar gerilerken konut kredisi faizleri ise yüzde 41,21’e indi.

GCM Yatırım Banner

TCMB’den TL Mevduatı Destekleyici Kararlar

Merkez Bankası, TL mevduatının cazibesini artırmak için sürekli yeni kararlar alıyor. Ocak ayının sonunda aldığı yeni kararda ise zorunlu karşılık uygulamasında, kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilmesine karar verildi.

Bunun yanında döviz cinsinden mevduat/katılım fonu hesapları için Türk lirası cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8 seviyesine yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.