Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mevduat Faizinde İşler Tersine mi Dönüyor?

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Deriner, TCMB'nin faiz hamlelerinin mevduat faizleri üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar;
Mevduat Faizinde İşler Tersine mi Dönüyor?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğinde yapılan 26 Ekim’de yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faizi yüzde 35’e yükseltilmişti.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner ise Bloomberg HT yayınında faiz artırımının mevduat faizlerine yükseliş yönünde yansıyacağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Deriner, faiz artımlarının ardından sene sonuna doğru mevduat faizlerinde yüzde 45 ve üzerine doğru bir hareket olabileceğini öngördü.

Türkiye’de reel getiri veren faiz enstrümanlarının olduğuna işaret ederek, son dönemde çıkan şirket bonolarının yüzde 47-48’lere hatta bileşik olarak bakıldığındaysa yüzde 55 ile pozitif getiri sunduğunu vurguladı.

Buna karşılık mevduatların hala pozitif reel getiri sunmadığının altını çizen Deriner, “Benim bundan sonraki beklentim TCMB’nin toplantılarında 2,5+2,5 puan olmak üzere 5 puanlık faiz artışı.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Öngördüğü oranda bir faiz ortamında mevduatların, faizlerin tekrar yüzde 45’lere doğru hatta biraz da 45’lerin üstüne doğru hareket etmesiyle pozitif bir reel getiri sağlayabileceği yönünde tahminde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.