Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizi Çok Net Bir Şekilde Borsaya Rakip

A1 Capital Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, mevduat faizlerinin borsa üzerindeki etkisini ve yabancı yatırımcı beklentilerini yorumladı.
Mevduat Faizi Çok Net Bir Şekilde Borsaya Rakip
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da dalgalı seyir devam ederken, tüm dikkatler yarın açıklanacak faiz kararına çevrildi. Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 5 puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarmasını bekliyor.

Merkez Bankası faizleri artırdıkça buna paralel artan mevduat faizleri borsa yatırımcısı için endişelerin artması anlamına geliyor. Özellikle de kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden çıkacak olan yatırımcıların, borsa yerine faiz ya da dolara yöneleceği korkusu sermaye piyasaları üzerindeki baskıyı artırıyor.

A1 Capital Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal de yükselen TL mevduat faizlerinin borsaya etkisini değerlendirdi.

TL Mevduat Faizi 20 Yılın Zirvesinde!

Borsa 7800 Puan
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merkez Bankası’nın attığı adımlarla TL mevduat faizleri 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bankalarda ticari kredi faizleri yüze 40, ihtiyaç kredisi yüzde 59’lara ulaşmış durumda.

Baki Atılal, bu tabloda mevduat faizinin net bir şekilde borsaya rakip olduğunu dile getirdi. Faizlerin yatırımcı dolara kaçmasın diye yükseldiğini söyleyen Atılel, “Ama 50 bandına yükselirse insanlar der ki ‘arkadaş borsa tarafında 50 garanti ediyor musun?’ Hayır. Bu durumdaki yatırımcı ne yapar? Mevduata gider. Nereye gidecek başka? Borsadaki düşüşün buralarda durması lazım.” şeklinde yorum yaptı.

GCM Yatırım Banner

Borsanın üst üste düştüğü günlerde, yatırımcının o kaybı göze alarak daha yüksek getiri sunan ve garanti olan mevduata geçeceğini belirtti.

Bu noktada küçük çaplı bir realizasyon olabileceğini ancak bunun piyasayı bozacak miktarda olmayacağını ifade etti.

KKM ve mevduat yatırımcısının sabit getiri ve stopaj avantajına baktığına dikkat çekti.

Mehmet Şimşek’ten Beklenti Çok Yüksek

Borsada hedef fiyata ulaşıldığını, yeni bir hikayede yabancı yatırımcısının gelmesinin beklendiğini söyleyen Atılel, bunun düzeltmesinin yüzde 5-10 arasında olması gerektiğini belirtti.

Ancak endeksin yüzde 20 düşmesinde sadece mevduat faizlerinin yükselmesinin değil, bu durumun da etkisi olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Şimşek’ten beklentinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Merkez bankamızdan beklentimiz yüksek. Eğer biz bu hafta da satış yersek Mehmet Şimşek’in yerliyi de ikna etmesi gerekecek. Bu başka bir kaotik durum olur. Ciddi bir sorun oluşturur.” dedi.

Kurun Enflasyona Eşlik Etmesi Gerekir

Doların 24-25 seviyelerine düşse bile burada kalmasını beklemediğini, enflasyon kadar kurun da artması ve ona eşlik etmesi gerektiğini söyledi.

Şu an yatırım yapılabilir seviyenin epey altında olduğumuzu söyleyen uzman isim, yabancı yatırımcının kısa sürede bize inanıp da gelmeyeceğini belirtti.

Her şey güzel gitse bile bunun karşılığının ancak 2026 yılında alınabileceğini sözlerine ekledi.

Yabancı Hangi Sektörleri Alır?

Yabancıların hisse senedinin likit olmasına baktığını, rahat bir şekilde girip satabilecek olanları yani BIST 30 şirketlerini tercih edeceğini söyledi.

Daha çok hikayesi olan şirketlerin tercih edileceğini, bunların haricinde Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan görüşmeler kapsamında yenilenebilir enerji, enerji yatırımları, panel satımlarının gündemde olduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.