Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metaverse’de Arazi Ticareti Geçen Yıldan Bu Yana Yüzde 98 Daraldı

Metaverse ekosistemi geçen yıl yaşadığı patlamanın ardından, büyük bir daralma yaşadı. Ayrıntılar haberde…
Metaverse’de Arazi Ticareti Geçen Yıldan Bu Yana Yüzde 98 Daraldı
HABER GİRİŞ

Kripto para dünyası özellikle geçen yıl NFT ve metaverse ekosistemlerinin güçlü yükselişine tanık oldu. Metaverse üzerinde arazi satışları ise en çok yapılan işlemler arasında yer alıyor. Bitcoin ve diğer kripto paralardaki düşüş ise bu durumu tersine çevirmiş görünüyor.

Delphi Digital araştırmasına göre metaverse üzerindeki sanal arazi projeleri üzerinde kaydedilen ticaret hacimlerinde, 2021’in en yüksek seviyesinden itibaren yüzde 98’lik düşüş kaydedildi. Bu oran geçen yılın Kasım ayında 8 milyon dolar ile zirveye ulaşmıştı.

Ticaret hacmindeki düşüş, Facebook’un ana şirketi Meta gibi firmalar tarafından tetiklenen metaverse patlamasını takip ediyor. Bununla birlikte, küresel ekonominin yanı sıra daha geniş kripto pazarında devam eden bir erime göz önüne alındığında, düşen hacim oranları sürpriz değil.

Metaverse arazi ticaret hacmi
Kaynak: Delphi Digital

 

Metaverse üzerindeki sanal araziler bir sonraki büyük şey olarak lanse edilmiş ve insanların gerçek hayattaki gayrimenkulleri yansıtan birinci sınıf arazileri satın alma isteklerinde artışa neden olmuştu.

GCM Yatırım Banner

İnsanlar sanal dünyada oyun oynama, dijital varlık ticareti yapma ve kripto para birimleri kullanarak gerçek dünya öğelerini satın alma fırsatı sunması ile kâr elde etmeyi metaverse’e dahil oldu.

Ticaret hacmindeki düşüş, pazarın bir bölümünün sanal arazilerin genel faydasını sorgulamasına neden oldu. Bazı eleştirmenler toprağın arz fazlasının olduğunu savundu ve daha fazla ilgi çekmek için artık kıt kaynaklar yaratılması gerektiğini belirtmişti.

Kripto para piyasasında yeni bir yükseliş dalgasının başlaması ile beraber metaverse’e olan ilgi yeniden artabilir. ABD’li yatırım bankası JPMorgan geçtiğimiz haftalarda paylaştığı bir raporunda, Çin’deki metaverse pazarında patlama beklediğini bildirmişti.

Yavaşlayan ticaret hacmine rağmen, farklı küresel markalar ve ticari marka başvuruları yapan kişilerle metaverse’e ilginin sürdüğü söylenebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın