Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MetaMask Dolandırıcıları Hükümetlerin Resmi Sitelerini Hedef Alıyor

Hackerlar, kripto yatırımcılarını hedef almak amacıyla hükümetlerin web sitelerini ele geçirdi. Detaylar haberde…
MetaMask Dolandırıcıları Hükümetlerin Resmi Sitelerini Hedef Alıyor
Yorum

MetaMask kullanıcılarını hedef alan kripto dolandırıcılıkları, mağdurları dolandırmak ve kripto cüzdan varlıklarına erişmek için devlete ait web sitesi URL’lerini kullanıyor. Ethereum tabanlı kripto cüzdanı MetaMask, dolandırıcılar için uzun süredir devam eden bir hedef haline geldi.

Çeşitli yöntemlerle kullanıcılar, MetaMask cüzdanlarına erişim isteyen uydurma web sitelerine yönlendiriliyor. Araştırmalar devlete ait çok sayıda web sitesinin tam olarak bu dolandırıcılığı gerçekleştirmek için kullanıldığını ortaya çıkardı.

Hindistan, Nijerya, Mısır, Kolombiya, Brezilya, Vietnam ve diğer yargı bölgelerindeki resmi hükümet web sitelerinin aşağıda gösterildiği gibi sahte MetaMask web sitelerine yönlendirdiği tespit edildi.

Windows Defender MetaMask uyarısı
Kaynak: Cointelegraph

Bir kullanıcı, hükümete ait web sitesi URL’lerinde yer alan hileli bağlantılardan herhangi birine tıkladığında, orijinal “MetaMask.io” URL’si yerine sahte bir URL’ye yönlendirildiğini belirtti. Microsoft’un yerleşik güvenliği Microsoft Defender’a erişildiğinde, kullanıcıları olası bir kimlik avı girişimine karşı uyarı kendisini gösteriyor.

Kullanıcılar uyarıyı dikkate almazlarsa resmi MetaMask web sitesine benzeyen bir web sitesine yönlendiriliyor. Sahte web siteleri sonunda kullanıcılardan platformdaki çeşitli hizmetlere erişmek için MetaMask cüzdanlarını bağlamalarını talep ediyor. Bu da cüzdanda tutulan kripto varlıklara üçüncü taraflardan erişim imkanı sağlıyor.

Yapılan yakın tarihli bir araştırma, MetaMask’ın 22 milyon indirme ile en popüler kripto cüzdanı olduğunu ortaya koydu. Bu da dolandırıcıların bu uygulamayı daha fazla hedef almasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%