Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta Hisseleri Beklenti Üstü Kar Sonrası Sert Yükseldi

Meta hisseleri, beklenenden daha iyi sonuçlar ve ilk temettü ödemesiyle yüzde 20'den fazla yükseliş kaydetti. Ayrıntılar geliyor...
Meta Hisseleri Beklenti Üstü Kar Sonrası Sert Yükseldi
HABER GİRİŞ

Sosyal medya devi Meta, dördüncü çeyrek kazanç raporunda beklenti üstü kazanç ve gelir bildirdi. Şirket ayrıca ilk temettü ödemesini duyurdu. Bu gelişmeler sonrası hisse senedi yüzde 20’ye yakın artış kaydetti.

Meta’nın geliri dördüncü çeyrekte bir önceki yılki 32,2 milyar dolardan yüzde 25 arttı. Bu, 2021 ortasından bu yana herhangi bir dönem için en hızlı büyüme oranı ve çevrimiçi reklam pazarındaki toparlanmanın ortasında gerçekleşti. Meta’nın net geliri bir önceki yılki 4,65 milyar dolardan üç kattan fazla artarak 14 milyar dolara yükseldi.

Meta hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Meta ayrıca 50 milyar dolarlık hisse geri alımı duyurusunda bulundu. Yatırımcılar ayrıca Meta’nın yapay zeka alanındaki hamlelerine de odaklanıyor. Şirket, Microsoft destekli OpenAI’nin GPT-4′üne rakip olan LLaMA geniş dil modeliyle yapay zeka alanında önemli bir paya sahip.

Meta CEO’su Zuckerberg, 2023′ün şirket için “verimlilik yılı” olması için büyük bir çaba gösterdi. Şirketin 2022′deki girişimlerini sanal gerçeklik ve metaverse gibi alanlara yönelik adımları sorgulanmıştı.

Meta, faaliyet marjının ikiye katlanarak yüzde 41′e çıktığını bildirdi. Şirketin giderleri ise yıllık yüzde 8 düşüşle 23,73 milyar dolara geriledi. Bu, Meta’nın 2023’te 20.000 kişiyi işten çıkararak personel sayısını dramatik bir şekilde azaltmasıyla gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Meta’nın Reality Labs birimindeki satışlarının dördüncü çeyrekte 1 milyar doları aştığı ancak sanal gerçeklik biriminin 4,65 milyar dolar zarar kaydettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.