Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’in Faiz Kararı O Senaryoyu Gündeme Getirdi

TCMB’nin bugün aldığı kararda faizi yüzde 45’e çıkarması ancak hala daha enflasyona yetişememesi kötü senaryoların konuşulmasıyla sonuçlandı. İşte ekonomist yorumları;
Merkez’in Faiz Kararı O Senaryoyu Gündeme Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini beklentilere paralel şekilde 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e çıkarması üzerine ekonomistlerin yorumları birbiri ardına geldi.

İktisatçı Hayri Kozanoğlu, Merkez Bankası’nın, enflasyon düşmediği sürece faiz artışına devam edeceği izlenimini verdiğini savunurken, diğer isimler ise Merkez’in elinin güçlü olmadığı imasında bulundu.

İş dünyasının tanınan ismi İris Cibre, “TCMB resmen ‘bu kadar izin aldık’ demiş” diyerek, gelecek enflasyon verilerinin yüksek olma ihtimali, beklentilerde bozulma ve dövizdeki talep artışının görmezden gelindiğini söyledi.

“Durum ne? Yüksek kredi faizi. Gevşek mevduat faizi. Yüksek kur. Zaten enflasyon üzerinde belirgin riskler varken, ‘oluşursa’ diyerek, benden bu kadar diyen MB. Yazık…” çıkışını yaptı.

Faiz İndirimi Ne Zaman?

“Merkez Bankası ben faiz artışında yapacağımı yaptım artık diyor” diyen Dr. Barış Esen, gerekirse yine faiz artışına gidebileceğini ama yüksek beklentilerin beyhude olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Esen, “Merkez Bankası’nın durdum dedikten sonra bir daha kalkıp faiz artırması çok zor ve sürpriz olur. Artık önümüzdeki soru; TCMB ne zaman faiz indirir olacaktır” diyerek, bugünden sonra yüksek bazlı faiz artışlarına değil, indirimin ne zaman yapılacağının konuşulacağına dikkat çekti.

“Enflasyon Lobisi Kazandı”

“Enflasyon lobisi kazandı” çıkışını yapan Yatırım Uzmanı Stratejist Tunç Şatıroğlu, bundan sonraki 2 enflasyon verisinin de yüksek geleceği tahminini paylaştı.

“Ancak TCMB tıpkı Şahap Kavcıoğlu zamanında olduğu gibi enflasyon artarken sadece izleyecek ve faiz artışı yapmayacak. Bir noktadan sonra da TCMB yıl sonu yüzde 36 enflasyon hedefine ulaşmasa dahi faiz indirimlerine başlayacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.