Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkezi Borsalardaki İşlem Hacimleri 4 Yılın En Düşüğünü Gördü

ABD’deki artan düzenleyici baskı, merkezi borsalardaki aylık işlem hacimlerinde büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Ayrıntılar şöyle...
Merkezi Borsalardaki İşlem Hacimleri 4 Yılın En Düşüğünü Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkezi borsalardaki ticaret hacimleri, ABD düzenleyicileri ve kanun koyucularının artan düzenleyici baskısı nedeniyle dört yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi. Kripto analitik firması CCData verilerine göre Mayıs ayında spot ve türev ticaret hacmi bir önceki aya göre yüzde 15,7 düşerek art arda ikinci ayında azaldı.

Veriler yalnızca Mayıs ayının sonuna kadar güncel olduğundan, Coinbase veya Binance’e karşı son SEC davalarından kaynaklanan herhangi bir potansiyel etkiyi hesaba katmıyor. Her iki borsaya yönelik düzenleyici baskı, para çıkışları nedeniyle işlem hacimlerinin daha da düşmüş olabileceğini düşündürüyor.

Merkezi borsalardaki işlem hacimleri
Kaynak: CCData

CCData verileri, işlem hacimlerinde düşüş yaşayan tüm büyük firmalar arasında en çok Binance’in etkilendiğini gösteriyor. Binance pazar payı Şubat ayındaki yüzde 57 seviyesinden, yüzde 43’e kadar düştü. Bu, Binance’in toplam pazar payının düştüğü üst üste üçüncü ay oldu.

Rapor, pazar payındaki düşüşün büyük bir kısmının Binance’in USDT çiftleri için sıfır komisyonlu alım satımı kaldırmasına bağlanabileceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra ABD’deki artan düzenleyici baskının da rol oynadığına dikkat çekildi.

Binance’in pazar payı düşüşünden en çok yararlananlar, Mart ve Mayıs ayları arasında Bullish, Bybit ve BitMEX borsaları oldu. SEC bu hafta Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya menkul kıymet borsası olarak kayıt olmadıkları gerekçesiyle dava açtı.

GCM Yatırım Banner

Bu dava sonrası borsadan 700 milyon doları aşkın para çıkışı gerçekleşti. SEC burada durmadı ve ABD’li kripto para borsası Coinbase’e de aynı sebeplerle dava açtı. Merkezi borsalarda yaşanan bu çıkış, merkeziyetsiz platformlardaki (DEX) işlem hacimlerinde yüzde 400’den fazla artış yaşanmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.