Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Deprem Bölgesine Kredi Kolaylığı

TCMB deprem bölgesinin yeniden imarına yönelik kredilere bazı muafiyetler getirdi. Konuya dair detaylar haberimizde...
Merkez Bankası’ndan Deprem Bölgesine Kredi Kolaylığı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Türkiye, kaybettiği 45 binden fazla yurttaşının yasını tutarken, bir yandan da yaralar sarılmaya çalışılıyor. 11 ili etkileyen iki büyük deprem ve devamında gelen 11 bin artçı, binlerce binanın yıkılmasına sebep oldu.

Hükümet, şehirlerin yeniden kurulması için hızla harekete geçerken, bu konuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) da bir kolaylık geldi.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Merkez Bankası, deprem bölgesinde yeniden imara yönelik faaliyette bulunacakların kullanacağı krediler için birtakım muafiyetler getirdi.

Edinilen bilgiye göre Ağustos ayına kadar kullandırılacak, kredilerde zorunlu karşılıklar ve menkul kıymet tesisi düzenlemelerinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu muafiyetlerden, deprem bölgesinde yaşamasa da burada yerleşik kişilerle ticari ilişkisi olup deprem nedeniyle zarar gördüklerini belgeleyen kişilere ve depremden etkilenenlerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına veya deprem bölgesinde altyapı ve üstyapının yeniden imarına yönelik faaliyetlerde bulunacak kişilerin faydalanacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Deprem Bölgesinin Yeniden İmarı için Kollar Sıvandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Salı günü yaptığı açıklamada 202 binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık olduğunu söyledi.

Sadece Hatay’da 213 bin bağımsız bölümden oluşan 60 bin binanın yıkık olduğunu ve Şubat ayında genel olarak 14 bin 500 konutun inşasına başlanacağını bildirdi.

Aynı gün Kahramanmaraş ziyaretleri kapsamında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise birkaç ay içinde 309 bin konutun inşasına başlamış olacaklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.