Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum: Şubat’ta 14 Bin 500 Konutun İnşasına Başlayacağız

Bakan Kurum, deprem bölgelerinde devam eden hasar tespit ve yeniden inşa çalışmalarına dair bilgi verdi. Detaylar haberde...
Kurum: Şubat’ta 14 Bin 500 Konutun İnşasına Başlayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Antakya Afet Koordinasyon toplantısının  ardından önemli açıklamalarda bulundu. Depremden etkilenen illerde devam eden hasar tespit ve yeniden inşa çalışmaları hakkında konuştu.

Bakan Kurum, deprem anından itibaren 85 milyonu Hatay için tek yürek olduğunu belirtti. Seferberlik anlayışı ile çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Bir taraftan arama-kurtarma faaliyetlerini yürütüldüğünü belirten Akar, diğer taraftan vatandaşları sağlam güvenli alanlara yerleştirmek için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Bu kapsamda bugün Hatay’da şehrin kanaat önderleriyle bir araya geldiklerini belirterek yeni kurulacak yerleşime dair görüşleri, fikirleri ve talepleri aldıklarını dile getirdi.

“Master Plan Hazırlıkları Başladı”

Zemin olarak sağlam ve güvenli alanlarda yerleşim sürecini başlatacaklarını belirten Kurum, Amanos Dağı’nın eteklerine binalar inşa edeceklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Kurum, şehrin tüm tarihi ve tescilli yapılarını, tüm doğal güzellikleri, yeşil alanları, Hatay’daki vatandaşların demografik yapılarını ve kültürel değerlerini içine alacak bir anlayışla Master Plan hazırlığına başladıklarını bildirdi.

Hasar tespit çalışmalarının sahada devam ettiğini belirten Kurum, “11 ilde çalışmalar devam ediyor. Hatay’a parantez açacak olursak Defne, Samandağ, Antakya merkezde, Kırıkhan’da yapılan az hasarlı, hasarsız veya orta hasarlı olarak tespit edilen binalar bir kez daha incelenecek. Yeni hasar tespite göre ilanlarımızı gerçekleştireceğiz.” dedi.

“202 Bin Bina Acil Yıkılacak”

Bakan, tüm Türkiye’deki hasar tespit çalışmalarına değinerek “Bugün itibariyle 4 milyon 750 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 520 bin bina incelendi. Bu kapsamda 582 bin bağımsız bölüm ve 202 bin binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı veya yıkık olduğunun tespitini yaptık. Hatay’da da 213 bin bağımsız bölümden oluşan 60 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Hasar tespitlerin tamamlamasına müteakip net rakamı da ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.

Kurum, 14 milyon insanı derinden sarsan depremden yeni inşa çalışmalarının da daha önceki afetlerde olduğu gibi aynı anlayışla yapacaklarını vurguladı. Şubat ayında 14 bin 500 konutun inşasına başlanacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın