Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’nda Şimşek Etkisi Hızlı Oldu: Başkan Değişebilir!

Ekonomi yönetiminin başına geçen Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nda radikal değişiklik için düğmeye bastı. Merkez’in tarihinde ilkleri yaşatacak gelişmelerin haberi paylaşıldı…
Merkez Bankası’nda Şimşek Etkisi Hızlı Oldu: Başkan Değişebilir!
HABER GİRİŞ

Nureddin Nebati’den Hazine ve Maliye Bakanı görevini teslim alan eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in dün yaptığı ilk açıklamada ekonomi politikalarında realist davranma sözü vermesinin ardından ikinci adımı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek oldu.

Finans dünyası kulislerinde yer alan Bakan Şimşek’in “Ekonomi Politika Eylem Planı” içerisinde ilk sırda Merkez Bankası yönetim yer aldı.

Kavcıoğlu yönetiminin devam ettirdiği düşük faiz politikasından dönüş yapılacağı ve sıkılaştırıcı para politikasına geçişin önünün açılacağı aktarıldı.

Bunun için başı Kavcıoğlu’nun çekmeyeceği ve liyakatin öncelendiği kadroların kurulması şartı getirildi.

“Sizinle Yola Devam Etmeyeceğiz”

Ekonomi kurmaylarının görüşmesinin içeriğini paylaşan Borsa Gündem, Kavcıoğlu ile yolların ayrıldığını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Edinilen kulis bilgisine göre bakanlık görevine başlar başlamaz ayağının tozuyla Merkez Bankası Başkanı ile yüz yüze görüşen Şimşek’in Kavcıoğlu’na, “Sizinle yola devam etmeyeceğiz” dediği iddia edildi.

Bunun üzerine Merkez Bankası ile ilgili kararnamenin hazırlandığı ve duyurunun yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlanacağı ileri sürüldü.

Merkez Bankası Tarihinde İlk Kadın Başkan Hafize Gaye Erkan Olabilir

Kavcıoğlu’nun yerine gelecek olan ve yurt dışı piyasalarda ‘müthiş Türk kızı’ olarak tanım bulduğu söylenen Hafize Gaye Erkan’ın olduğu yüksek sesle konuşuluyor.

Son gelen bilgilerden Erkan’ın ABD’den Ankara’ya geldiğinin öğrenilmesi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tarihindeki ilk kadın başkanının olacağı senaryoları gündeme geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın