Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Toplantısı Sonrası Kredi Kartlarında Faiz Artışı Netleşti

Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantısında ikinci faiz artışı kararı almasının ardından bankacılık sektöründe faiz oranları yeniden revize edilecek.
Merkez Bankası Toplantısı Sonrası Kredi Kartlarında Faiz Artışı Netleşti
HABER GİRİŞ

Haziran ayından itibaren politikasında 180 derece dönüş yaparak faiz artışına gitme kararı alan Merkez Bankası’nın bugün de politika faizini yükseltmesi otomatik olarak bankacılık sektöründe faiz oranlarını yukarı çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bugünkü toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puanlık artışla yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye çıkarmasıyla birlikte kredi kartlarındaki faizlerde de üst limitler yükseldi.

1 Ağustos itibarıyla geçerli olacak yeni oranlarda kredili mevduat hesabı (KMH), kredi kartı ve ek hesap faizlerinde üst limit aylık yüzde 1,91’den yüzde 2,13’e revize edilecek.

Ticari kredilerde de faiz tavanı yükseltilecek. Geçen ayki toplantı sonrası yüzde 25 ila yüzde 32,2 olan ticari kredi üst faiz oranları Ağustos ayından itibaren yüzde 29,4 ve yüzde 37,8 seviyelerine çıkarılacak.

Merkez Bankası’nın ilk faiz artırım kararının konuşulduğu günlerde kredi kartlarında gecikme faizinin yüzde 3’ü aşabileceği gündeme gelmişti.

GCM Yatırım Banner

Kademeli sıkılaşma mesajları veren Merkez Bankası’nın ilerleyen dönemdeki faiz artırımlarının kredi kartlarında faizi kritik noktalara ulaştıracağı beklentileri konuşuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.