Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası: TL’nin Reel Değeri Üç Yılın Zirvesine Çıktı

Merkez Bankası tarafından TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
Merkez Bankası: TL’nin Reel Değeri Üç Yılın Zirvesine Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs ayına ilişkin TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru açıklandı. Türk lirasının reel değerini gösteren bu veri Mayıs ayında 61,46’ya yükseldi. Bu Eylül 2021’Den bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Ekonomi yönetiminin Türk Lirası’nın (TL) reel değer kazanımına yönelik vurgusu verilere de yansıyor. Aynı dönemde, ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru da 93,66 seviyesine çıktı.

Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan bir sepete göre hesaplanan nominal efektif döviz kuru, ikili ticaret akımları kullanılarak ağırlıklandırılıyor. Bu nominal efektif döviz kurundan, nispi fiyat etkileri arındırılarak reel efektif döviz kuru (REK) elde ediliyor.

REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetleri ile arındırılarak üç farklı alt endeks oluşturuluyor. TCMB, enflasyon hedefi doğrultusunda TÜFE bazlı REK’i esas alıyor. Rapor dün TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon raporunu takip ediyor. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Mayıs’ta tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 74,45 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın