Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerine Suudi Destek: Bu Hafta Para Geliyor

Körfez ülkeleri ile kurulan kontakların ardından Suudi Arabistan cephesinden mali destek geldi. Suudi Bakan, Türkiye’ye bu hafta 5 milyar dolar yatıracaklarını açıkladı.
Merkez Bankası Rezervlerine Suudi Destek: Bu Hafta Para Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçime giderken ekonomik anlamda elini güçlendirmek isteyen Erdoğan iktidarı, Merkez Bankası rezervlerini yükseltmek için ‘dost ülke’ olarak adlandırdığı ülkelerle mali iş birliği kurmaya yoğunlaştı.

Kasım ayının sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı arasında yeni bir mevduat hesabı görüşmelerinin yapıldığının duyurulmasının ardından konuya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Gazetecilere demeç veren Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Jadaan, Riyad’ın birkaç gün içinde TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracağını açıkladı.

“Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var” diyen Suudi Bakan, normalleşme sürecine girilen Türkiye ile ekonomik iş birliğine açık oldukları mesajını verdi.

El-Jadaan, “Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” dedi. Söz konusu yatırım hakkındaki ayrıntıların yakın zamanda görüşüleceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Dünyada 2022 Yılının Başından Beri Rezervi Artan Tek Merkez Bankası TCMB”

Faiz indirim kararlarıyla eleştirilen ve Berat Albayrak’ın ekonomi yönetiminde olduğu dönemde 128 milyar dolarlık rezerv kaybıyla gündemde olan TCMB, 14 Ekim haftasında, 116 milyar 26 milyon dolarlık rezerv ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Dün akşam kameraların karşısına geçen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise rezervlerin yeni bir zirveyle 125 milyar dolara çıktığını açıklamıştı.

Kavcıoğlu, “Dünyada 2022 yılının başından bu yana rezervi artan tek merkez bankası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.