Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Düşüş Durmuyor

2023’ü düşüşle kapattıktan sonra yeni yıla da eriyen rezervlerle giriş yapan Merkez Bankası’nda veriler gerilemeye işaret etti. Yerinde sayan rezervler eriyor.
Merkez Bankası Rezervlerinde Düşüş Durmuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılın ilk faiz kararını belirlemek için toplanan Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardığı günde bir diğer kritik veri daha açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini paylaştı.

Makroekonomik göstergelere yönelen ekonomi kadroları, Merkez Bankası rezervlerinin yükseldiği ve Türkiye’nin elinin güçlendiği senaryoları savunurken, göstergeler aksine işaret etti.

Merkez Bankası’nın düşüşten sonra yerinde sayan toplam rezervleri geçen hafta erimeye devam etti. Toplam rezervler geçen hafta 1,7 milyar dolar azalarak 138 milyar dolar düzeyine indi.

Böylece 2024 yılını 139 milyar 612 milyon dolar seviyesinden açan toplam rezervlerde ay sonuna doğru bu seviye korunamadı.

Merkez Bankası Analitik Hesapları (19 Ocak 2024)
Kaynak: TCMB

19 Ocak Cuma gününde kapanan haftada brüt rezervler ve altın rezervleri de düştü. TCMB verilerine göre geçen hafta brüt rezervler 91 milyar 990 milyon dolardan 90 milyar 366 milyon dolara indi. Altın rezervleri ise 47 milyar 810 milyon dolardan, 47 milyar 725 milyon dolar düzeyine çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.