Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Artış Serisi Bozuldu

Artış serisiyle rekor kıran Merkez Bankası rezervlerinde 15 haftadır süren yükseliş geçen hafta itibarıyla bozuldu. Rezervler Eylül ayını 122 milyar dolar seviyesinde kapattı.
Merkez Bankası Rezervlerinde Artış Serisi Bozuldu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rezerv bilgilerini paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerini açıkladı. Brüt rezervlerin bu yıl ilk kez 80 milyar dolar seviyesini aştıktan sonraki haftada artış serisiyle 36 yıllık rekor kıran Merkez Bankası rezervlerinde istikrarlı yükseliş sürmedi.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 29 Eylül haftasında 3,3 milyar dolar azaldı.

Böylece toplam rezervler geçen hafta itibarıyla 125 milyar 503 milyon dolardan 122 milyar 203 milyon dolar seviyesine çekildi.

29 Eylül Cuma gününde kapanan haftada bankanın brüt döviz rezervleri 83 milyar 811 milyon dolardan 81 milyar 575 milyon dolara indi.

Söz konusu haftada altın rezervlerinde de erime kayda geçti. Merkez Bankası’nın altın rezervleri 41 milyar 692 milyon dolar seviyesinden 40 milyar 629 milyon dolar seviyesine çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın