Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Rezervi Kavcıoğlu’nun İfadesini Doğrulamadı

TCMB Başkanı’nın 125 milyar dolara ulaştığını söylediği zirve rezerv oranı, Kasım ayı verilerinde okunmadı. Rezervde artış görülse de miktar düşük kaldı.
Merkez Bankası Rezervi Kavcıoğlu’nun İfadesini Doğrulamadı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2022 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verilerini paylaştı. TCMB verilerine göre resmi rezerv varlıkları, Ekim ayıyla kıyaslandığında Kasım’da yüzde 7,8 oranında artış gösterdi.

Aylık artışla birlikte Merkez Bankası toplam rezervi 122,4 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, 14 Ekim haftasında görülen ve yılın en yüksek seviyesi olarak kayda geçen 116 milyar 26 milyon dolarlık seviyeyi geride bıraktı.

Rezervde Kasım’da yenir bir zirve görülse de bu miktar Merkez Bankası Başkanı’nın verdiği rakamın altında kaldı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada, rezervlerin yeni bir zirveyle 125 milyar dolara çıktığını söylemişti.

TCMB raporuna göre Kasım ayında döviz varlıkları yüzde 7,2 artarak 72 milyar dolara yükseldi.

Altın cinsinden rezerv varlıklarındaki artış, yüzde 10,1 oranıyla 43 milyar dolar olarak kaydedildi.

TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalar vasıtasıyla elde ettiği net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 68,4 milyar dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu