Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası FAST Ödeme Sistemindeki Değişikliği Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, paylaştığı basın açıklamasında FAST ödemelerine eklenen yeni özelliğin devreye alındığını açıkladı. Detaylar haberde;
Merkez Bankası FAST Ödeme Sistemindeki Değişikliği Duyurdu
HABER GİRİŞ

Ocak ayının sonunda kamuoyunun bilgisine sunulan ‘ödeme iste’ sisteminin hayata geçirildiğine ilişkin resmi açıklama bugün geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ‘ödeme iste katman servisine’ ilişkin basın duyurusu paylaştı.

Duyuruda, FAST ödeme iste katman servisinin devreye alındığı, böylece alacaklı tarafın borçludan FAST ödemesi talep etmesinin yolunun açıldığı belirtildi.

Açıklamada, “İlk etapta kişiden kişiye ödemeler için üretime alınan katman servis, iki kişi arasında ödemenin alacaklı tarafından başlatılması için haberleşme ve onay mekanizması hizmeti sunarak para transferinin başlatılmasını sağlamaktadır” denildi.

Ödeme iste katman servisi ile kişiden kişiye ödemelere ek olarak çeşitli iş modellerinin de çalışabilir olduğu, ilerleyen aşamalarda e-ticaret tarafındaki ödemeler ve kurumsal fatura ödemelerinin de katma değer oluşturacağının değerlendirildiği ifade edildi.

FAST sistemi ile haftanın her günü ve her saati anlık olarak güvenli para transferinin sağlandığı belirtilen açıklamada, sistemdeki katılımcı sayısının Ocak ayında günde ortalama 11 milyon olarak izlendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın