Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Finansal Kolaylık: Ödeme İste Sistemi Aktifleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın iş birliğiyle hizmete sunulan 'Ödeme İste' sisteminin finansal işlemlerde kolaylık sunacağı ileri sürüldü.İşte detaylar;
TCMB’den Finansal Kolaylık: Ödeme İste Sistemi Aktifleşti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ortaklığında yürütülen “Ödeme İste” sisteminin hizmete sunulduğu açıklandı. Ödeme İste, TCMB’nin hizmetleri arasında yer alan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemindeki müşteri deneyimini geliştirmek amacıyla sunulan katma değerli hizmettir.

Bu sistemle para gönderilmesi istenen kişinin IBAN numarası, ismi, talep tutarı ve talep geçerlilik süresi gibi bilgilerin banka tarafından girileceği kaydedildi.

Daha sonra, karşı tarafın bankası veya uygulaması üzerinden bir uyarı gönderilerek paranın gönderilip gönderilmemesinin sorulacağına işaret edildi. Onay verildiği takdirde ise FAST üzerinden paranın anında transfer edileceği eklendi.

“Ödeme İste” sisteminin çeşitli kullanım senaryolarına olanak tanıyacağı paylaşıldı. Örneğin, kiracılara kira ödemesi hatırlatılması, öğrencilere harçlık gönderilmesi, borçlara ek süre verilmesi gibi durumların kolaylıkla yönetilebileceğine ileri sürüldü.

Söz konusu sistem, bankaların kendi mobil uygulamalarını bu özelliğe uygun hale getirmeleri ve sistemi desteklemeleriyle kullanılacağına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Mobil Uygulamalar Sisteme Uygun Hale Geldi

Bankalardan yapılan açıklamalarda, bankaların kendi mobil uygulamalarını Ödeme İste sistemine uygun hale getirdikleri ve sistemi destekledikleri görüldü.

VakıfBank, özellikle mobil uygulama ve internet bankacılığını kullanan bireysel ve ticari müşterilerin Ödeme İste hizmeti sayesinde güvenli, hızlı ve kullanıcı dostu bir ödeme deneyimi yaşadıklarını belirtti. Diğer bankalar da bu özelliği müşterilerine sunarak ödeme işlemlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu sistemle ilgili olarak, VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Çağrı Süzer, Ödeme İste sisteminin çoklu ödeme isteme işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar için faydalı olduğunu ifade etti. Dijital kanallar aracılığıyla kolayca para transferi taleplerinin iletilmesine olanak sağladığını ekledi.

İş Bankası da müşterilerinin farklı ihtiyaç veya alacakları için nakit taleplerini, dijital bankacılık kanalından ödeme yapacak tarafa ileterek kolayca ödeme isteyebilecekleri bir sistemi kullanıma sunduğunu aktardı.

“Ödeme İste” sistemi, ödeme öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesine dayanan bir altyapı özelliği taşıyor.

FAST veya Havale Yoluyla İşlemler Gerçekleşecek

Anadolu Ajansı (AA) haberinde sistemin kullanılabilmesi için alacaklı tarafından borçlunun hesap bilgilerinin bilinmesi gerektiğine işaret etti.

Tüm bunlara ek olarak Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları (ÖHS) arasında da çalışabilme özelliğine sahip olduğu bildirildi. Borçlunun, kendisine iletilen ödeme talebini kabul veya reddedebileceği paylaşıldı.

Söz konusu yanıt doğrultusunda alacaklıya anında mesaj iletileceği ve kabul edilen ödemelerin FAST veya havale yoluyla gerçekleştirileceği eklendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.