Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Eski Başkanı Faize Rağmen Olumlu Tablo Çizdi

TCMB başkanlığında faiz indirim kararlarına imza atan BDDK Başkanı Kavcıoğlu, Türk bankacılık sektörünün durumuna ilişkin açıklamada bulundu.
Merkez Bankası Eski Başkanı Faize Rağmen Olumlu Tablo Çizdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı olan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) başına geçen Şahap Kavcıoğlu’ndan yeni görevine geldikten sonra sektöre ilişkin detaylı bir değerlendirme geldi.

Kendi döneminde faiz artışına kapıları kapatan Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın yürüttüğü sıkılaştırma adımlarının bankacılık sektörüne etkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Türk bankacılık sektörünün yapısında kırılganlığa rastlanmadığına dikkat çekerek, sektörün dirençliliğinin ekonomi için önemli bir istikrar rolü üstlendiğini söyledi.

BDDK Başkanı, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine verdiği demeçte, “Ekonomi yönetimimizin seçici kredi politikası ile hedeflediği şekilde bankalar, reel sektörü desteklemeye, üretimi ve ihracatı finanse etmeye devam etmektedir” dedi.

Yükselen faizlere rağmen sektörde kredilerin artışı sürdürdüğünü, yüzde 1,5’e inen takibe dönüşüm oranının tarihin düşük seviyelere gerilediğini belirtti. Söz konusu oranın ise Avrupa Birliği (AB) ortalamasında yüzde 2,3 seviyesinde seyrettiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Türk Bankacılık Sektörü Dünya Standartlarının Üzerinde

Türk bankacılık sektörünün gidişatına ilişkin verileri uluslararası standartlarla karşılaştıran Kavcıoğlu, asgari yüzde 8 olması gereken sermaye yeterlilik oranının Türkiye’de yüzde 18,4 seviyesinde olduğunu söyledi. Böylece sektörün likidite karşılama oranlarında geldiği noktanın yasal limitlerin de üzerinde olduğunu belirtti.

BDDK Başkanı, “Bankacılık sektörü, geçen yılın aynı dönemine göre net karını da yüzde 44,7 oranında artırmıştır. Son açıklanan verilen itibarıyla sektörün aktif ve öz kaynak karlılığı oranları sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 41,5 olarak gerçekleşmiş olup anılan oranlar da başta AB ortalamaları olmak üzere pek çok ülkenin ortalamalarından daha yüksek seviyededir” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.