Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Enflasyon Artışında Ana Etkenleri Paylaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporunda, enflasyondaki artışın etkenlerini sıraladı. Detaylar geliyor...
Merkez Bankası Enflasyon Artışında Ana Etkenleri Paylaştı
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar tarafından beklenen yılın ilk enflasyon raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşıldı. TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre enflasyonda aylık bazda yüzde 6,7, yıllık bazda ise yüzde 64,86 oranında artış gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise Ocak ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri raporunu paylaştı. Raporda enflasyona etki eden ana gruplara yer verildi. Değerlendirmeye göre yıllık enflasyonda enerji ve temel mal gruplarındaki artışın etkili olduğu belirtildi. Diğer ana gruplarda ise gerileme kaydedildi.

Ocak ayında üretici fiyatları aylık artışının maliyet gelişmeleriyle uyumlu olarak kuvvetlendiği, yıllık üretici enflasyonunun ise yatay seyrettiği belirtildi. Enerji grubu enflasyonunda otomatik maktu vergi artışının etkili olduğu belirtilen raporda, doğal gaz fiyatlarının yükselmeye devam ettiği kaydedildi.

TCMB, Ocak ayında gerçekleşen yükselişin ardından, izleyen dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı beklentisini paylaştı. Gıda grubundaki artışa değinilen raporda, işlenmemiş gıda kalemlerinin etkili olduğu, hizmet grubunda da aylık enflasyonun arttığı ifade edildi.

Dün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre aylık bazda enflasyon, Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.