Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Başkanı O Tarihte Hakim Karşısına Çıkacak

ABD'de iflas eden First Republic Bank'ın eski CEO'su Hafize Gaye Erkan ve bankanın diğer yöneticileri hakkında açılan davanın görüleceği tarih açılandı. Detaylar haberde...
Merkez Bankası Başkanı O Tarihte Hakim Karşısına Çıkacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, First Republic Bank’ın CEO’su olduğu dönemde bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla ABD’de toplu davaların açıldığı duyurulmuştu. Konuya dair yeni bir gelişme yaşandı.

TELE 1’de yer alan haberde Polis Teşkilatı Emekli Fonu, TCMB’nin yeni başkanı ve First Republic Bank’ın eski CEO’su olan Erkan ve bankanın diğer yöneticileri hakkında 24 Nisan 2023’de dava açıldığı kaydedildi.

Söz konusu davanın ilk duruşması 22 Ağustos’ta yapılacağı açıklandı. Davanın Kaliforniya’nın Oakland kentinde görüleceği ve ilk duruşmanın video konferans şeklinde yapılacağı kaydedildi.

TCMB Başkanı Erkan ve diğer yöneticilerin Amerikan federal borsa yasalarına aykırı olarak, bankanın mali portresini olduğundan daha iyi göstermek suretiyle Ocak 2021 ve Mart 2023 tarihleri arasında banka hisselerine yatırım yapanları zarara uğratmakla suçlandığı ifade edildi.

Bunun yanında edinilen bilgilere göre Hafize Gaye Erkan’ın da 14 Ocak 2021’de yatırımcılarla banka yöneticileri arasında telefonla yapılan toplantıda, bankanın kaynaklarının çok çeşitli ve sağlam olduğu yolunda yanıltıcı bilgi verdiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu