Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes-Benz Finans’a BDDK Şoku: Faaliyet İzni İptal!

BDDK tarafından alınan kararla, Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk AŞ'nin faaliyet izni resmi olarak iptal edildi. Detaylar haberin içerisinde;
Mercedes-Benz Finans’a BDDK Şoku: Faaliyet İzni İptal!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bugün Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk AŞ’nin faaliyet izninin iptal edildiği duyuruldu. Söz konusu kararın 30 Kasım 2023’te alındığı kaydedildi.

Kararın, Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk A.Ş.’nin Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş.’ye devri suretiyle adı geçen şirketlerin birleşmesi sonucunda alındığına işaret edildi.

Bu kapsamda 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nun 50. maddesinin (e) bendi uyarınca Mercedes-Benz’in faaliyet izninin iptal edildiği paylaşıldı.

Resmi Gazete’de 5 Aralık’ta yayımlanan bir başka BDDK kararıyla 23 Kasım 2023 tarihli toplantısında, Mint Finansman A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar vermişti. Mint Finansman’ın kuruluşuna ise BDDK 22 Eylül 2022’de izin vermişti.

Birleşme BDDK Kararıyla Gerçekleşti

Yayımlanan ilanın ardından Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden konuya ilişkin açıklamada bulundu.

GCM Yatırım Banner

BDDK’nın 30 Kasım 2023 tarihli ve 10737 sayılı Kararı doğrultsunda Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk A.Ş.’nin devrinin gerçekleştiği belirtildi.

Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş. çatısı altındaki birleşmesinin ilgili diğer mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nun 12’inci maddesinin (1) numaralı fıkrası uyarınca izin verildiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın