Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Menderes Tekstil Uzun Vadeli Ulusal Notu BBB+ Olarak Güncellendi

Menderes Tekstil için JCR Avrasya Derecelendirme'den not güncelleme bildirimi paylaşılırken, hisseleri sert geriliyor.
Menderes Tekstil Uzun Vadeli Ulusal Notu BBB+ Olarak Güncellendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, JCR Avrasya Derecelendirme A. Ş.’den not güncellemesi aldı. Buna göre; uzun vadeli ulusal notu BBB+ (Trk) olurken, görünümü stabil olarak paylaşıldı.

Şirketin uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notlarının her ikisi de BB oldu. Kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları ise B olurken, görünümleri stabil şeklinde belirtildi. Kısa vadeli ulusal notu da A-2 (Trk) şeklinde yayımlandı.

Menderes Tekstil’in notunu ve görünümünü etkileyen olumlu faktörler; ağırlıklı olarak uluslararası satışların ivmelediği FAVÖK üretim kapasitesi ve gelir yapısındaki sürdürülebilirlik, satış gelirleri içinde ihracat payının yüksek olması sayesinde yabancı para cinsinden gelir yaratma kapasitesi, varlık kalitesini destekleyen sınırlı tahsilat riski, rekabet avantajı sağlayan e-ticaret faaliyetlerine yönelmesi ve Tuquality programına katılması şeklinde sıralandı.

Şirketin notunu etkileyen olumsuz yönler ise yüksek borç seviyesi ve kısa vadeli finansal borç profili, ağırlıklı gerçekleşmemiş kur farkı zararlarından oluşan yüksek finansman giderlerinin karlılık üzerinde baskı oluşturması, özkaynak seviyesini bozan birikmiş net zararlar, hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalara duyarlılık, TL’deki belirsizlik olarak açıklandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Menderes Tekstil hisseleri (MNDRS) TSİ 14:55 sularında %4 oranında ekside 2,17 lirada seyretmeye başladı.
Menderes Tekstil Hisseleri %4 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler bir süredir 2,05 – 2,1 lira bandında yataya yakın bir performans izliyordu. Dünkü işlemlerde kapanışa doğru hareketlenme gözlendi ve hisseler, 2,25 liraya kadar tırmandı. Günün kapanışını da bu seviyeden gerçekleştiren hisseler, bugüne 2,3 liradan açıldı.

GCM Yatırım Banner

Menderes Tekstil hisseleri açılışın ardından 2,31 lira ile günün en yüksek seviyesini kaydetti. Ardından bir süre yataya yakın seyreden hisseler, önce 2,2 lira bandına geriledi. Ardından 2,15 lira sınırına kadar indiler.

Hisselerde aşağı yönlü baskının sürmesi durumunda 2,10 ve 2,04 lirada bulunan destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 2,26 ve 2,36 liradaki direnç noktaları takip edilecek.

Menderes Tekstil hisselerinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %4,34 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık %0,93 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %30,99 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın