Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memurlar Toplu Sözleşme Masasına 139 Taleple Oturacak

Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinde maaşlardan yıllık izinlerin artırılmasına, helal gıdadan TOKİ’ye kadar birçok talebi gündeme getirecek.
Memurlar Toplu Sözleşme Masasına 139 Taleple Oturacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Memur-Sen, 1 Ağustosta başlayacak olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesine yönelik taleplerini açıkladıktan sonra kulis bilgileri de gelmeye devam ediyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlilerinin mali haklarını iyileştirecek teklifleri sunacaklarını söylerken, 2024-2025 yıllarında maaşlarda yüzde 110 oransal artış istendi.

Ancak Memur-Sen’in talepleri maaş zamları ile bitmiyor. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre pazarlık masasında 139 farklı talep olacak.

Bunlardan ilki maaşların 2024 yılı için her 3 ayda bir olmak üzere toplamda yüzde 70, 2025 için toplamda yüzde 40 oranında artırılması.

Barınma sorununun çözümü için kamuya ait konutların en az yüzde 75’inin memurlara sıra tahsisli konut kapsamında verilmesi isteniyor.

Hizmet tahsisli konut oranının yüzde 10’u aşmaması, engelli memurlara konutta öncelik verilmesi, tahsisli konut kirasından KDV alınmaması, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin adına konut bulunmayan kamu görevlilerine TOKİ’nin her ilde 20 yıl ödemeli Memur Konut Projesi geliştirmesi de talepler arasında yer alacak.

Hac Hakkı Ücretsiz İzin Sayılsın

Kamu kurum ve kuruluşlarının yemek hizmetlerinde, helal gıda sertifikası bulunan ürünlerin kullanılmasını isteyen Memur-Sen, yemek ihale şartnamelerine helal gıda sertifikasına sahip ürün zorunluluğu getirilmesini istiyor.

Bunların yanında hacca gitme hakkı kazanan memurlardan yıllık izni kalmayanların, ücretsiz izinli sayılması talep edilecek.

Sendika, toplu sözleşme görüşmelerinde yıllık izinlerin artırılmasını da masaya getirecek. Hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar olan memurun, yıllık izin süresinin 20 günden 25 güne, 10 yıldan fazla olanların ise 30 günden 35 güne çıkarılması istenecek. Bunun yanında izinlerde gidiş ve dönüş için birer gün yol izni kullandırılmasının da talepler arasında yer alacağı söyleniyor.

İlaçtaki katılım paylarının sıfırlanması bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri dahil olmak üzere kamu görevlileri ve emeklilerinden muayene, tedavi, reçete ve ilaç katılım-katkı payı ve başka bir ad altında ücret alınmaması gibi maddelerin de sendika tarafından talep edileceği söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu