Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memura Verilecek Kira Desteğinde Maaş Katsayısı Öne Çıktı

Cumhuriyet tarihinin en büyük barın krizini kapıya getiren yüksek enflasyona bulunan çözüm kira yardımı oldu. Memura yapılacak kira yardımının detayları haberde…
Memura Verilecek Kira Desteğinde Maaş Katsayısı Öne Çıktı
HABER GİRİŞ

Konut sektöründe yaşanan fahiş fiyat artışlarının büyükşehirlerde daha derinleşmesiyle memurların maaşlarına verilecek zamlar tartışma yarattı. Seçimlere giden AKP’nin beyannamesinde kamu çalışanına kira desteği verileceği sözünün paylaşılmasının ardından sıra uygulama kısmına geldi.

Kira desteğinde uygulamanın nasıl yürütüleceğine ilişkin Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı değerlendirmelerini paylaştı.

Milliyet’e konuşan Özelmacıklı, özellikle bazı büyükşehirlerde sadece memur değil, sözleşmeli personel için de desteğin kapsamının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Verilecek desteklerin maaş katsayısına göre belirlenmesinin uygun olacağı görüşünü paylaşarak, “Çünkü kişilerin oturacağı bölgelere göre kira fiyatları farklılık gösterebilecektir ama maaş katsayısına göre olursa kişiler aslında bütçelerine göre bunu planlayabilirler” dedi.


Enflasyonu farklı hesaplanan İstanbul’da asgari ücret dahil, verilecek desteklerin Türkiye geneli ile aynı olmaması gerektiği görüşüne karşı çıkan Özelmacıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun dışında bölgelere bir fiyatlama yapmak çok doğru olmaz. Ya da Anadolu yakası, Avrupa yakası gibi ayrımların çok makul olmayacağını düşünüyorum. Kiralık daire arzının az olduğu semtlerde kira fiyatları çok daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse İstanbul Kadıköy’de 100 metrekare kiralık bir daire için 18 bin TL’lere varan kiralar, İstanbul Beylikdüzü için 10 bin TL olabiliyor. Bu farkın maaş katsayısına göre belirlenmesini daha makul buluyorum.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.