Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Barınma Krizi Büyüyor: Kira Artışları Yüzde 500’ü Geçti

Alevlenen enflasyon ateşi konut sektöründe cep yakıyor. Son üç yılda kira artışları üç haneli rakamlara dayanırken, derinleşen konut krizi tarihin en vahim noktasına sürükleniyor.
Barınma Krizi Büyüyor: Kira Artışları Yüzde 500’ü Geçti
Yorum

Sığınmacıların başkenti haline gelen İstanbul’da konut sektörünün kırılan fiyat dengesini gündeme getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürü Buğra Gökce’den yeni bir kira artışı analizi geldi.

İstanbul’da sığınmacı nüfusun çoğunluğu oluşturduğu 15 ilçede son 5 yılda konut kiralarının ortalama yüzde 654 arttığını açıklayan Gökce, son açıklamasında ülke genelinde yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Konut sektöründeki 3 yıllık kira artışlarına ilişkin yapılan analizleri paylaşarak, “Kira artış oranlarını derinlemesine analiz ettik. Nisan 2019-Nisan 2023 döneminde konut kiralarındaki değişim çarpıcı bir tablo ortaya koyuyor. Nisan 2019’da 81 ilde ortalama kira bedeli aylık 728 lirayken, bugün 5058 liraya çıkmış durumda. Artış oranı yüzde 583” diye çıkışta bulundu.

Yüksek enflasyonun sadece 3 yılda vatandaşların belini nasıl büktüğüne atıf yapan Gökce, kira artışlarında ortaya çıkan tabloyu sosyal medya hesabından şöyle paylaştı:

Buğra Gökce Twitter Açıklama
Kaynak: Twitter

Gökce, ülke genelinde yaşanan hayat pahalılığının büyükşehirlerde daha derinleştiğine vurgu yaparak, “Büyükşehirlerde görev yapan memurların, kamu görevlilerinin de maaşlarından konut kirası çıktıktan sonra gıda, ulaşım, giyinme ve temel ihtiyaçlar için sadece çok küçük bir kaynak kalıyor. Tasarruf edebilmeleri ise maddeten mümkün değil” dedi.

“Cumhuriyet tarihimizin en vahim barınma krizi ile karşı karşıya kalacağız” diyerek, ilerleyen dönemde konut krizinin devrim niteliğinde adımlarla çözülebileceğini, aksi takdirde krizin derinleşeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu