Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekli Maaş Zammı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Memur ve emekli maaşlarının artışını içeren kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberde...
Memur ve Emekli Maaş Zammı Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz haftalarda duyurulan memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak olan yüzde 30’luk zammı içeren kanun yürürlüğe girdi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre kanuna eklenen geçici maddede belirtilen sigortalı ve hak sahiplerine; 2023 yılı başından önce bağlanmış gelir ve aylıklar ile bu yıl bağlanacak malullük, yaşlılık veya ölüm aylıklarının 2023 yılı Ocak ayı itibarıyla hesaplanan aylık tutarları dosya bazında ödenmesi gereken miktar esas alınmak kaydıyla 2023 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacak.

Ayrıca kanunda yer alan 3 bin 500 TL olan emekli maaşlarının alt sınırı, 5 bin 500 TL’ye çıkarılacak.

İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği Haziran 2023’e kadar uzatılacak.

Bunların yanında “2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali müsabakalarına” ibaresi “2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali müsabakasına” şeklinde değiştirildi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ocak ayının ilk haftasında memur ve emekli maaşına gelen zam oranından sonra açıklama yapmıştı. En düşük emekli maaşının 11 bin 848 TL’ye çıkarıldığı duyurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.