Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den Çağrı! “Kamu İşvereni Teklifini Revize Etsin”

Memur-Sen, bugün açıklamada bulunarak kamu işvereninin zam teklifini revize etmesini istedi. Detaylar haberde...
Memur-Sen’den Çağrı! “Kamu İşvereni Teklifini Revize Etsin”
HABER GİRİŞ

Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerine yönelik açıklamada bulundu. Konfederasyon, kamu işverenin söz konusu görüşmelerde dün sunulan teklifi revize etmesini istedi.

Memur-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58, 2024 yılı için ise yüzde 33 olarak revize ettiği hatırlattı.

Bundan dolayı kamu işvereninin verdiği teklifin piyasa gerçeklerinden uzak olduğu belirtildi.

Memur-Sen açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Önemli bir artış oranı olarak gösterilen ve açıklanan teklif, reel alım gücü üzerinden değerlendirildiğinde gerçekleri yansıtmamaktadır. Kamu işvereni tarafından ifade edilen ‘yüzde 25 enflasyon farkı alacak’ ifadesi, sadece ilgili makam tarafından bir iddia ya da tespit durumudur.”

GCM Yatırım Banner

Enflasyon farkının kamu görevlisinin alacağı olduğunu belirtti.

Bunun yanından kamu işverenin 2 yıl için toplam yüzde 34 oranında teklifte bulunurken sadece ekonomik değerleri, beklentileri ya da hedefleri ıskalamadığını, aynı zaman da Türkiye’nin emeği önemseyen ve önceleyen tavrını da es geçtiğini bildirdi.

Bu gelişmelerin öncesinde dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hükümetin zam teklifini açıklamadan önce Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, çağrıda bulunmuştu. Bu açıklamanın sonrasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hükümetin ilk teklifini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.