Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Ocak için Ek Zam Talep Etti

Asgari ücrete yapılan zam haberi, memurları heyecanlandırdı. Bakanlıkla görüşen Memur-Sen, ek zam ve vergi düzenlemesi talebinde bulunduklarını açıkladı.
Memur-Sen Ocak için Ek Zam Talep Etti
HABER GİRİŞ

Asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde yapılan zammın ardından gelecek vergi indirimi haberleri, sendikaları hareketlendirdi. Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Başkanı Ali Yalçın ile konfederasyona bağlı 11 sendikanın temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Memur-Sen Başkanı, bakanlığa iletilen talepleri paylaştı. Söz konusu talepler arasında vergi matrahı düzenlemesi ve yeni yılda ek zam meselelerinin olduğunu söyledi.

Yalçın, “Vergi matrahı yüzde 15’e sabitlenmeli, memur gelir kaybına uğruyor. Ocak’ta ek bir zammın yapılması artık zaruret olmuştur” dedi.

Asgari ücrete yapılan yüksek oranlı zammın, ekonominin yarattığı zorluğu ortaya koyduğuna işaret ederek, ”Asgari ücrette yapılan düzenlemenin çıtası ortada. Bu düzenleme sahanın okunduğunu gösteriyor” şeklinde çıkarımda bulundu.

Sahada görülen durumun memurlar için de geçerli olduğunu belirterek, benzer desteğin memurlara da yapılması gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Memur-Sen Başkanı, “8 bin 39 lira en düşük memur maaşı. Bunun bir an önce toparlanması konusundaki yaklaşımımız ortaya koyduk” dedi.

“Ocak’ta Ek Bir Zammın Yapılması Zaruret Olmuştur”

Yeni yılda enflasyon farkı ele alınarak hazırlanacak bir zam oranının zorunlu görüldüğüne dikkat çeken Yalçın, “Ocak’ta enflasyon farkıyla birlikte ek bir zammın yapılması zaruret olmuştur. Memurlar için bunu yapmanın birçok yolu var” dedi.

Verilecek zam oranına ilişkin görüşme yapmadıklarını paylaşarak, “Aralık ayı enflasyonun açıklanması bekleniyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrası etiketler değişti. Aynı oran bizim için de geçerli” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın