Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaşlara Uygulanan Vergiler için İndirim Hazırlığı Başladı!

İşçi ve memurların maaşlarına uygulanan vergi dilimlerine düzenleme geliyor. Vergi indirimi planına ilişkin detaylı bilgi haberimizde;
Maaşlara Uygulanan Vergiler için İndirim Hazırlığı Başladı!
HABER GİRİŞ

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından çıkan tartışmalarda alınan vergi oranları gündeme geldi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ücretli çalışanlardan alınan vergi oranının yüksek kaldığına ve vergi kesintileri yüzünden maaşların daha çok eriyeceğine dikkat çekmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Ücretlerden alınan vergilere indirim uygulanacağı öğrenildi. Habertürk’ün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den edindiği bilgilere göre vergi dilimlerine ilişkin çalışma yapılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada işçi ve memurların maaşlarına uygulanan vergi kesintileri için iyileştirme planlanıyor.

Plana göre maaşlardaki birinci vergi diliminden alınan yüzde 15’lik oran yüzde 10’a düşürülecek. Diğer vergi dilimlerindeki oranlarda ise indirime gidilmeyecek.

Söz konusu düzenlemeye ilişkin yasal bir prosedür olmadığından vergi indirimi için kanun değişikliğinin de yapılması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Türk-İş Adil Bir Vergi Düzeni için Miting Sinyali Vermişti

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 8 bin 506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücrete tepki gösteren taraflar arasında yer almıştı.

Geçen gün yaptığı açıklamada bu tutarın içlerine sinmediği, vergi oranındaki adaletsizliğin ise çalışanların üzerine ayrı bir yük oluşturduğu yorumunda bulunmuştu.

Vergi dilimlerinde adil bir düzenin oluşturulmaması halinde meydanlara çıkmaya hazır oldukları mesajını vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın